Zimbabwe keskpank võttis rahalt 12 nulli ära

02. veebruar 2009, 15:53

Maailma kõrgeima inflatsiooniga riigi
Zimbabwe keskpank võttis rahalt 12 nulli tagant ära, vahendas Bloomberg.

Keskpank denomineeris valuutat kursiga triljon Zimbabwe dollarit ühe uue Zimbabwe dollari eest. Ühtlasi tühistas kekspank kõik välisvaluuta väljavõtmise piirangud.

Zimbabwes tõusis inflatsioon mullu juulis 231 miljoni protsendini. Vähemalt pooled riigi 6,9 mln elanikust vajavad ÜRO andmetel toiduabi. Riigi kanalisatsiooni- ja veevärk on kokku kukkunud ning kooleraepideemia on juba praeguseks tapnud 3229 inimest.

Jaanuaris lubas rahandusminister Patrick Chinamasa zimbabwelastel kasutada mistahes tehinguteks välisvaluutat, kaasa arvatud tehinguteks Zimbabwe börsil. Börs suleti 21. novembril kui keskpank süüdistas kauplejaid aktsiate ostmises võltsitud tšekkidega.

Et valuutatehinguid teha, peavad ärid hankima valuutatehingute litsentsid, mis maksavad suurematele linnaäridele 12 000 dollarit ja väikestele poekestele 10 dollarit.

Tubakakasvatajad võivad jätta kogu valuutatulu endale.

„Plaatina- ja teemandikaevandajad peavad avama valuutakontod Zimbabwe pankades, et Zimbabwe majandus saaks täit tulu kaevandamisest,“ ütles kekspanga juht Gideon Gono.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. February 2009, 17:15
Otsi:

Ava täpsem otsing