Kehval ajal on oma särk kõige lähem

Sirje Rank 03. veebruar 2009, 00:00

Suurbritannias jätkusid eile protestid Itaalia ja Portugali ehitustööliste kasutamise vastu uue rafineerimistehase rajamisel Põhja-Inglismaale. Korrates Briti peaministri Gordon Browni kahe aasta tagust üleskutset "Briti töökohad Briti töölistele," nõudsid streikivad meeleavaldajad kodumaiste oskustööliste palkamist. Tööpuudus Suurbritannias on 11 aasta kõrgeimal tasemel ning majanduslangus rängim Teisest maailmasõjast.

Itaalia valitsus hoidus kommentaaridest, kuid parempoolse Põhjaliiga minister Roberto Calderoli ütles, et Briti protestid on hoiatav signaal kogu Euroopale.

Samal ajal kui britid streikisid, esines Gordon Brown Davosis lõppenud maailma majandusfoorumil vabaturu innuka eestkõnelejana. "Protektsionism ei kaitse kedagi," ütles Brown, hoiatades eriti selle uue ohtliku vormi eest, mis puudutab finantsturge.

Maad on võtmas "merkantilism finantsalal". Pangad lahkuvad välisturgudelt ning annavad laenu kodumaistele firmadele - Briti pangad Briti firmadele, Saksa pangad Saksa firmadele jne.

"Selle laiem tagajärg on üldise laenupakkumise vähenemine ning nii veelgi sügavam (maailmamajanduse) langus," hoiatasid Citigroupi analüütikud.

Briti valitsus nõuab ka ise, et maksumaksja rahaga päästetud pangad tegevust välismaal koomale tõmbaksid ja suurendaksid laenuandmist kodumaistele ettevõtetele. Surve on ka teistes riikides, kus maksumaksja rahaga on kokku pandud suured abipaketid pankade päästmiseks. Nii kannatavad ka Briti firmad välispankade lahkumisest, samad probleemid on Soomes ja Rootsis.

Viljakas pinnas protektsionismile on valitsuse abipaketid oma riigi majanduse ergutamiseks. USA Kongress lisas 825 miljardi dollari suurusesse abipaketti nõude, et riigi rahaga finantseeritud projektides kasutataks ainult USA terast ning USA kaupu ja seadmeid. Juba on EL hoiatanud, et ei jää klausli kinnitamisel passiivseks pealtvaatajaks. Protestivad ka USA ettevõtjad, kes tahavad osaleda teiste riikide hangetel.

Kaubanduses 1930. aastate tariifisõda ilmselt ei kordu, kuid siingi on protektsionismi pealetungi raske pidurdada. Mullu novembris Washingtonis sõlmitud 20 riigi kokkulepe, et kaubandusele uusi tõkkeid ei seata, püsis vähem kui kaks ööpäeva. EL taastab põllumeeste kaitseks eksporditoetusi piimatoodetele, Doha vabakaubanduskõneluste voor toppab ning USA ja Hiina vahel süttinud sõnasõda valuutakursi üle võib olla avapauk tõsisemateks kaubandustülideks.

"Kaubavahetus juba kannatab majanduslangusest. Mahud on järsult kahanenud, see toob töökohtade kadumise," ütles WTO peasekretär Pascal Lamy, rõhutades Davosis, et kriisi süvenemisest aitab hoida vaid maailma riikide ühine tegutsemine ja avatud kaubakanalid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing