Kuidas leida Maa-sarnased planeete

03. veebruar 2009, 14:24

NASA saadab selle aasta 6. märtsil
orbiidile fotomeetri, mis asub otsima teiste tähtede ümber tiirlevaid
Maa-sarnaseid planeete.

Ehkki astronoomid on leidnud juba rohkem kui 300 väljaspool Päikesesüsteemi asuvat planeeti, pole siiani ükski neist Maa-tüüpi ehk tahke pinnaga ning Maale sarnaste mõõtmetega ning tingimustega, mis sobiksid elu arenemiseks.

Siiani on leitud elusorganisme ainult Maalt. Maa elu on kõik ühte tüüpi ehk omab ühist eellast ning põhineb veel ja süsinikuühendeil. Põhimõtteliselt võiks olla võimalik ka täiesti teistsuguse keemilise koostisega eluvormide esinemine, kuid see on ebatõenäoline, sest süsinikule pole võrdväärset asendajat keerukate eluvormide loomises.

Seega tuleb otsida eeskätt planeete, mis asuvad tähest sellisel kaugusel, kus vesi võiks esineda vedelal kujul. Väga suure tõenäosusega on nad ka olemas, kuid siiani kasutatud teleskoobid on nende avastamiseks olnud liiga väikse lahutusvõimega.

Uue fotomeetri nimi on Kepler. Sellega avaldatakse tunnustust 17. sajandi saksa astronoomile Johannes Keplerile, kelle olulisemaks saavutuseks on kolme Kepleri seadusena tuntud seaduspärasuse avastamine, mis kirjeldavad planeetide liikumist ümber Päikese.

Fotomeeter erineb teleskoobist selle poolest, et tema ülesandeks on väga täpselt mõõta valgusallika intensiivsust ning selle muutumist. Kepler veedab orbiidil vähemalt kolm ja pool aastat vaadeldes üht ja sama täherikast piirkonda Lüüra ja Luige tähtkujus. Kepler on varustatud 95-megapikslise kaameraga – võimsaim kunagi kosmosesse saadetud kaamera.

Kuidas leida Maa-sarnased planeete Kuidas leida Maa-sarnased planeete

Planeedid on ise vaatlemiseks liiga kahvatud. Nende avastamiseks vaadeldakse hoopis tähte, et näha, kas selle heleduses toimub perioodiliselt muutusi, mis võiks viidata sellele, et tähe ja meie vahelt liigub läbi planeet, mis tähte õige pisut varjutab.

See ülesanne nõuab väge täpset mõõtmist. Jupiter suudab väljaspool Päikesesüsteemi asuva vaatleja eest varjutada umbes ühe protsendi Päikesevalgusest. Maa aga kõigest 84 miljondikku.

See on väga väike muutus ning võib olla põhjustatud ka mitmete muude tegurite poolt, mistõttu ongi vaja tähti vaadelda aastaid, et teha kindlaks muutuste perioodilisus. Ainult konstantse tiirlemisperioodi korral on võimalik muutuse põhjustajaks pidada tähte varjutavat planeeti.

Kui Kepler leiab midagi huvitavat, rakendatakse ka maapealsete teleskoopide ressursse täiendavate uuringute teostamiseks. Maa-sarnaste planeetide leidmine oleks inimkonnale väga oluliseks saavutuseks. Esiteks aitaks see lokaliseerida piirkonda, kust otsida elu ning teiseks on meile uusi maailmu vaja selleks, et laiendada tulevikus oma eluruumi väljapoole Maad. Vaid nii on võimalik maandada riske, mis tulenevad näiteks Maa katastroofiliste tagajärgedega kokkupõrkest mõne teise taevakehaga või inimese oma rumalusest ning võimest oma elukeskkond Maal hävitada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. April 2009, 12:05
Otsi:

Ava täpsem otsing