Investor Toomas eelistab raha säilimiseks hoiustamist

04. veebruar 2009, 13:02

Ajakirjanik küsis Investor Toomaselt, mida
tema teeks vaba rahaga, mille hävimist ta ei talu üldse ja mida võib minna täies
ulatuses vaja juba kuu aja pärast.

Kõigepealt eraisik, kellel on 200 000 krooni.

See summa läheks hoiuse tagamise alla, seega probleem ei ole suur. Kui eeldada, et pangaga midagi ei juhtu, saab seda hoiustada kuuks ajaks. Arvestades langenud hoiuseintresse ei teeni see muidugi nii lühikese ajaga suurt midagi, aga teenimine ei olnudki eesmärk. Kui hoiustaja kardab, et kroon devalveerub, võib ju vahetada kroonid eurodeks ja hoiustada kuuks ajaks eurodes. Sellisel puhul on intressitulu veel väiksem, kui kroonihoiusel – samas valuutarisk on maandatud.

Ettevõttel, kellel on miljon krooni, on olukord keerulisem.

Kui see ettevõte on juba keskmise suurusega või suurem, siis ei kompenseerita panga lõpu korral talle sentigi (v.a. pankrotipesast). Kui bilansimaht on üle 3,65 mln euro, aasta netokäive üle 7,3 mln krooni, aasta keskmine töötajate arv üle 50. Kui juba kaks nendest kolmest tingimusest on täidetud ja ettevõte hindab krediidiasutuse riski kõrgeks, on võimalus panka vahetada. Kui kardetakse ka krooni devalveerumist, võib osta miljoni krooni eest eurosid sularaha ja avada pangas hoiulaegas. Hoiulaeka teenuse tasu ei ole hirmus suur.

Väiksematel ettevõtetel on hoiused tagatud 782 330 krooni ehk 50 000 euro suuruses summas, välisriikide krediidiasutuste filiaalidel Eestis on need piirmäärad erinevad (täpsem info siin http://www.tf.ee/est/refund/Osafondid/HTO/#3341 ).

Investor Toomasele pandi ette tingimused, kuidas raha paigutada erinevate võimaluste vahel nii, mille tulemus oleks maksimaalselt ohutu-hea:

1. võtame kaks erinevat summat, nii 200 000 krooni eraisikul kui ka 2 mln krooni ettevõttel;

2. mõlema eesmärk on hoida raha selliselt, et see säiliks täielikult, ja kui võimalik, siis ka teeniks (lööks vähemalt inflatsiooni);

3. mis instrumendid oleksid need (pigem panga deposiidis mingis valuutas, aktsiates, fondides, tulevikuinstrumentides, kullas, kodus sularahas jne), mis võimaldaksid säilitada kogu raha, aga samas oleks võimalik välja võtta vajadusel näiteks maksimaalselt kuu jooksul.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2009, 13:53
Otsi:

Ava täpsem otsing