Koppel: raha aitaks täielikult säilitada nn valuutakorv

04. veebruar 2009, 11:33

SEB Privaatpanganduse strateeg Peeter
Koppel ütles raha võimalikult turvaliselt hoiustamise kohta, et tema tekitaks
endale nn valuutakorvi erinevate valuutade näol.

"Eesmärgiga midagi "täielikult säilitada" tekitaks ma endale isikliku nn valuutakorvi, kus oleks nii eurot, Jaapani jeeni, Sveitsi franki, näpuotsaga USA dollarit kui ka lisaks elektroonilist kulda," rääkis Koppel.

"Täielik säilimine" iseenesest on Koppeli sõnul kontseptsioon, mida mõistetakse vägagi erinevalt. "Mõni näeb seda kui võimalust täna "paigutatud" summa mõne aja pärast täpselt samas mahus kätte saada. Mõni teine tahab, et säiliks ostujõud ehk siis paigutatud raha tootlus oleks vähemalt inflatsiooniga võrdne. Mõni kolmas aga vaatleb ostujõu säilimist globaalses kontekstis ning ei taha vähemalt täiel määral oma koduvaluuta liikumiste "ohver" olla," märkis Koppel. Hea näitena tõi ta ungarlasi, kellele meeldis Sveitsi frankides ja Jaapani jeenides eluasemelaenu võtta, olles ise valuutariskile täiesti avatud.

Miks Koppel valuutakorvi kasuks otsustaks, ütles ta, et vaadeldes olukorda just globaalsel tasandil, on hetkel riskikartlikkus jätkuvalt suhteliselt kõrgel ning viimaste aastate tasakaalustamatuste eemaldamise üheks ventiiliks on loomulikult ka valuutakursid. "Osa pingest on küll juba eemaldatud, kui vaadata seda, mis on juhtunud näiteks Rootsi krooni, Inglise naela ning mõnede Kesk- ja Ida-Euroopa valuutadega. Samas ei saa täna kindlasti välistada, et mingi järjekordne shokk tekitab taas kord põgenemislaine neist valuutadest, mille fundamentaalne taust just kõige tugevam ei ole," selgitas Koppel.

Küsimuse peale, kas ja kui mõttekas oleks praegusel ajal sularaha kodus hoida, ütles Koppel, et see teema kisub lõpuks sinna suunda, et milliseid konserve ja ravimeid täpselt "igaks-juhuks" varuda. "Sellistele küsimustele vastuste leidmiseks võiks liituda pigem Kaitseliiduga. Ja ma ei tee siinkohal nalja," oli Koppel oma sõnades tõsine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2009, 13:46
Otsi:

Ava täpsem otsing