Mitte kõik liustikud ei sula

04. veebruar 2009, 12:40

Näib, et Argentinas asuv Perito Moreno
liustik pole globaalsest soojenemisest midagi kuulnud ning tungib üha edasi.
Ilmselt on kliima soojenemine teda hoopis aitamas, sest õhutemperatuur pole
ainus tegur, millest liustike kasv sõltub.

Enamik maailma liustikest kaotab massi ning liustike alumine piir nihkub aasta-aastalt kõrgemale. Valgeks hiiglaseks nimetatav Perito Moreno kasvab aga keskmiselt kolme meetri võrra päevas suuremaks. Liustik asub Argentina lõunaosas ning saab alguse Tšiili piiri lähedalt Andide mäestikus. Liustikku toidavad Andides maha sadavad lumemassid, kirjutas ABC Science.

“Liustikke ei mõjuta vaid õhutemperatuur,” ütles Martin Stuefer Alaskal asuvast Fairbanksi ülikoolist. “Sademetehulk on selles piirkonnas kasvanud ning liustiku kasvu toetavad ka tugevad ja külmad tuuled. Kliimamuutus ei avaldu kõikjal ühtmoodi.”

Siiski ei käitu suurem osa liustikest Perito Merino sarnaselt. Ligi 90 protsenti Patagoonia liustikest on kiirelt sulamas. Sama toimub ka Gröönimaal, Alpides, Himaalajas ja mujal. Liustike kiiret sulamist seostatakse globaalse soojenemisega.

ÜRO keskkonnaprogrammi andmetel on keskmine liustike sulamiskiirus alates 2000. aastast kahekordistunud. Liustike sulamine tõstab maailmamere taset ning võib inimesed paljudes piirkondades siiani kasutatud mageda vee allikaist ilma jätta.

Perito Moreno pole ainus kasvav liustik. “Murdosa liustikest käitub veidralt,” ütles briti glatsioloog David Vaughn, kes võtab osa ka IPCC kliimaraportite koostamisest. “13 protsenti liustikest on stabiilsed või kasvavad suuremaks,” lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:24
Otsi:

Ava täpsem otsing