Iirimaa ühiskondlik kokkulepe käriseb

Sirje Rank 05. veebruar 2009, 00:00

Peamine komistuskivi oli avaliku sektori palgakärped.

Teisipäeva hommikul jooksid kõnelused ametiühingute, riigi ja tööandjate esindajate vahel rahvusliku päästeplaani üle ummikusse. Peaminister Brian Cowen avaldas kahetsust, kuid lõi sellest hoolimata kärpekava lukku, millega loodab eelarvedefitsiidist jagu saada ning veenda välisanalüütikuid, et riik ei jäta oma võlakohustusi maksmata.

Riigiteenistujatele, kellele seni oli garanteeritud pension, ilma et nad ise sissemakseid teeksid, kehtestatakse Iirimaal nüüd keskmiselt 7protsendiline pensionimaks. Sisuliselt on tegemist palkade vähendamisega. Ka läinud sügisel kokku lepitud palgatõusud jäävad ära. Kokku säästab Iirimaa valitsus sellega 1,4 miljardit eurot. Ülejäänud kokkuhoid tuleb välisabi ja lastetoetuste vähendamisest jms.

Need meetmed on lisaks maksutõusudele, mis Iirimaa valitsus mullu oktoobris 2009. aasta eelarves ette nägi. Neist peaks laekuma lisa 2 miljardit eurot, mis vastab 1 protsendile SKPst.

Coweni sõnul tuleb tänavustele kärbetele lisaks veelgi suuremaid kärpeid teha kuni 2013. aastani välja, et eelarvedefitsiit euroalal lubatud piiresse suruda.

"Ühiskondlik kokkulepe oli end ammu ammendanud," ütles agentuurile Bloomberg Bloxham Stockbrokers peaökonomist Alan McQuaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing