Mullune kõrge inflatsioon toob tänasel päeval kasu

05. veebruar 2009, 06:44

Eelmise aasta 10,4protsendiline
inflatsiooninumber rõõmustas firmasid, kelle kohalike omavalitsustega sõlmitud
lepingud võimaldavad neil igal aastal korrigeerida hindu tarbijahinna indeksi
võrra.

Ehkki praegu räägitakse majanduskriisist ning kütusehindade alanemine on vedanud allapoole ka palju teisi hindu, on kümnendiku võrra garanteeritud hindade tõus linnatöid tegevatele firmadele kui magus boonus. Nad on praegu olukorras, kus kulud vähenevad, aga tulud automaatselt suurenevad.

Tallinnas on suurem osa pikaajaliste lepingute hindadest seotud tarbijahinnaindeksi ehk THIga. Näiteks Lasnamäel kõrvalteid puhastav Tallinna Teede AS saab selle aasta algusest ühe m2 puhastamise eest kümnendiku võrra rohkem raha kui mullu.

"Asju peaks vaatama tõsises ja pikas perspektiivis. Üks aasta keerab nii ja teine aasta teistpidi," sõnas Tallinna Teede juhatuse esimees Tiit Padar.Et seda tööd saada, pakkus firma väga madalat hinda ning kuna eelmisel aastal tõusis kütuse hind, siis saadi ka väike kahjum.


Padari sõnul ei tähenda THI võrra lepinguhinna korrigeerimine ainult hinnatõusu. Kui indeks langeb alla ühe, siis vastavalt langetatakse ka hinda.

Tallinna Teedel on ka teisi pikaajalisi lepinguid ning linn on juba pöördunud firma poole palvega indeksit mitte rakendada. Ettevõtte nõukogul on plaanis seda ka arutada.

"Me ei ole jäigad, praeguses majandussituatsioonis peame vaatama, et oleks tööd," märkis Padar.

"Ma ei teagi ühtegi indeksitega lepingut Tartus. See on ametniku jaoks lollikindlam, kui konkreetne summa on ette teada," ütles Tartu linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Andres Pool.

Tartus on kindel summa teada, mida tänavapuhastaja tellijalt igal aastal saab, ning iga-aastast hinna ülevaatamist enam ei toimu.


Pärnu linna majandusosakonna juhataja Janno Aringo sõnul on linn sõlminud linnakodaniku seisukohalt võttes päris head lepingud.

Näiteks tänavahoolduslepingute puhul on kütusehindade või tarbijahinna indeksi muutuse puhuks olemas valemid, mille järgi arvutatakse ka hinnamuutus.

"Oleme arvestanud mitte ainult tõusuga, teoreetiliselt võib hind ka langeda," lisas Aringo. Ka pole Pärnul selliseid lepinguid, mis võimaldaksid ettevõtjail eelmise aasta inflatsiooninumbriga argumenteerides tõsta hindu 10,4 protsenti.

Rahandusministeeriumi makromajanduse analüütik Kristjan Pungas on pakkunud selle aasta keskmiseks THIks kolm protsenti.

Tuulberg: meiega pommuudist pole

Aivar Tuulberg, on ettevõtjana Teie jaoks vahet, kas lepingus on THI muutujana sees või mitte? Miks?

Loomulikult on vahet. Eeldades, et tarbijahinnaindeksi muutus väljendab siiski tegelikku kaupade ja teenuste hinnataseme muutumist, võimaldab tulude sidumine indeksiga ajada stabiilsemat äri.

Kuna tulud on seotud THI muutusega (mitte kasvuga), siis kehtib ka vastupidine seos, st kui THI langeb, langevad ka meie tulud. Selline regulatsioon on kasulik nii ostjale kui ka müüjale.

Praegu oleme olukorras, kus eelmisel aastal oli kõrge inflatsioon ning lepingud annavad aluse linnalt rohkem raha saada. Samas on kulud kütusele jm vähenenud. See ju ettevõtja jaoks soodne olukord?

Soodne olukord ettevõtja jaoks on majandustsükli konkreetses faasis ja kestab väga lühikest aega.

Esiteks arvutatakse tarbijahinnaindeksi muutus tuludesse teatud perioodi tagant ehk kui praegu on hinnad lühikese aja jooksul kõvasti kukkunud, kajastub see ka tuludes, kuid mingi ajalise nihkega.

Teiseks on ettevõtja kehvas positsioonis sel perioodil, kui majandus pöörab tõusule ja inflatsioon hakkab kiiresti hoogu koguma. Sel juhul on tulude tase fikseeritud THI aeglase kasvu ajal ja kuni järgmise indekseerimiseni lähevad kulud eest ära.

Kui peate silmas Raadiku munitsipaalelamuid (üle 1000 elamu, mille Rand Tuulberg ehitab - toim), siis selle puhul me räägime võimalikust indeksist alles pärast majade valmimist ja pärast esimest rendiaastat, ilmselt 2012. Loodetavasti oleme siis eurotsoonis, seega meie puhul pommuudist on raske tekitada.

Kommentaar
Katrin Kendra
Tallinna finantsdirektor

Pikaajaliste lepingute puhul on reeglina kaks alternatiivi - kas lepitakse kokku fikseeritud hind või rakendatakse hinna juures muutuvkulu komponenti, mille järgi hinda muudetakse teatud perioodi järel. Tallinna linna pikaajalistes lepingutes kasutatakse muutuvkulu komponendina enim tarbijahinna indeksit (THI), kuid on ka variatsioone. Näiteks on pool THId või on THIga seotud valem.

Kuna leping on kahepoolne tehing, saavad lepingupartnerid alati selle tingimuste üle uuesti läbi rääkida, eriti siis, kus turusituatsioon drastiliselt muutub.

Kõikidele Tallinna ametiasutustele oleme andnud korralduse, et uute lepingute puhul tuleb muutuvkulu komponendi rakendamisel meiega eelnevalt konsulteerida. Iga lepingu juures tuleb vaadata lepinguperioodi pikkust, kulude prognoositavust ja siis otsustada, milline võiks rakendatav muutuvkomponent olla. Kavas on see suurema kontrolli alla võtta.

taust
Lasnamäe LOVi ja Tallinna Teede ASi vahelise tänavapuhastuslepingu järgi korrigeeritakse ühe ruutmeetri puhastamise ühikuhinda vastavalt ametlikule THI-le üks kord aastas. Esimest korda jaanuaris 2009.
Tallinna linna ja Raadiku munitsipaalelamute arendaja vahel sõlmitud lepingus on punkt, mille järgi arendajale makstav rendisumma kasvab garanteeritult igal aastal kahe protsendi võrra.
Lisaks liidetakse sellele veel pool tarbijahinnaindeksi kasvust, mis ületab kahte protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. February 2009, 15:05
Otsi:

Ava täpsem otsing