Uus viis maksavähiga võitlemiseks

05. veebruar 2009, 13:54

Ameerika kirurgid katsetavad uut tehnikat
maksavähiga võitlemisel, mis seisneb vähirakkude kuumutamises
mikrolainetega.Dr
Marquis Hart maksavähiga võitlemas.

„Maksavähki on võimalik eemaldada mitmel eri viisil,“ ütles Marquis Hart California ülikooli San Diego haiglast. „Nüüd on San Diego patsientidel võimalik valida ka mikrolaineablatsiooni, mille käigus saadetakse kasvajasse mikrolained, mis kuumutavad seda umbes samamoodi nagu toitu mikrolaineahjus. See on oluline edasiminek, sest kõik haiged ei sobi maksasiirdamiseks ning paljudel juhtudel ei ole kasvaja kirurgiline eemaldamine võimalik.“

Maksavähi esinemissagedus on Ameerikas tõusuteel. Selle põhjuseks on peamiselt viirusliku hepatiidi laiem levik, mis koos teiste maksatsirroosi põhjustavate teguritega loovad kasvajarakkude arenemiseks soodsa pinnase, kirjutas Science Daily.

Praegu on maksavähki põdeval inimesel põhimõtteliselt Dr Marquis Hart maksavähiga võitlemas.võimalik valida maksasiirdamise, kasvaja kirurgilise eemaldamise, keemiaravi, kiiritamise või ablatsiooni vahel. Viimane seisneb kasvajarakkude hävitamises, kas nende külmutamise, kuumutamise või näiteks alkoholisüstide abil.

Mikrolaineablatsiooni teostamiseks tehakse väike sisselõige, mille kaudu viiakse maksani antenn, mille kaudu saadetakse kasvajarakkudesse mikrolaineid. Rakkudes olevad polaarsed molekulid hakkavad muutuvad mikrolaineväljas pöörlema ning seeläbi hakkavad kiiritatavad koed kuumenema. Raku hävitamiseks piisab, kui teda kuumutada 10 minuti jooksul kuuekümne kraadini.

Sel tehnikal on mitmeid olulisi eeliseid. Esiteks on võimalik vähirakke eemaldada täpselt ning kiirelt. Operatsioon on patsiendile vähem vaevusi põhjustav ning lühendab ka üldnarkoosi all olemise aega. Lisaks maksavähi ravimisele võiks mikrolaineablatsioon anda häid tulemusi ka kopsu-, neeru-, ja luuvähiga võitlemisel.

Maksavähi esinemissagedus on USAs viimase paarikümne aastaga kahekordistunud. Maksavähk on põhjustatud surmade arvult viies vähivorm meeste seas ning üheksas naiste seas. Üle 90 protsendil juhtudest haigestuvad sellesse haigusesse üle 45-aastased inimesed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:24
Otsi:

Ava täpsem otsing