Inimsuhete keerdkäigud VAT Teatris

Mari Hiiemäe 06. veebruar 2009, 00:00

"Ingel, ingel, vii mind taeva" on näitemäng kahele osatäitjale. Tegelasteks on vangivalvur Peeter Sooberg (Marko Matvere) ja kinnipeetav Maria Hermel (Katariina Lauk). Vangivalvur on mees ja kinnipeetav on noor naine. Arenema hakkab suhe, mille kulg allub samadele seaduspärasustele nagu iga teinegi.

Vaatamata vanglatemaatikale ei ole "Ingel, ingel, vii mind taeva" sünge maiguga etendus. "See on kahe inimese kohtumise lugu. Kuigi etenduses ei pääse mööda ajast, mida see kujutab, räägib see eelkõige ikkagi sellest, mis kahe inimese vahel toimub. Vaatluse all on lihtsalt inimesed, kes kohtuvad ekstreemsetes oludes," rääkis lavastaja Aare Toikka.

Poliitilist allteksti näidendist otsida ei maksa. Ei seda, millises ajastus tegevus toimub, ega ka seda, et tegemist on vanglakontekstiga, ei rõhutata rohkem, kui miljöö raamide loomiseks vajalik. "See lugu juhtub küll Teise maailmasõja eelses Eesti Vabariigi vanglas, aga see oleks võinud juhtuda ka mõnes muus ajas ja kohas," rääkis lavastaja.

Toikka sõnul on kogu etenduse sisu fiktsioon ning näidendi autori Andrus Kiviräha fantaasia vili. Seega ei maksa loost otsida viiteid mõnele ajaloolisele isikule.

"Pigem on selles oluline üksikisiku tasand kui selline. Kõik maailmas juhtuv on ju tegelikult mingite inimeste hetkeotsuste tulem. Väikeste otsuste ja suhtumiste kaudu mõjutavad üksikinimesed kokkuvõttes terve maailma asjade kulgu," arutles ta.

Osatäitjate kohta oskas lavastaja öelda vaid head. "Mõlemad, nii Marko Matvere kui ka Katariina Lauk, on tippnäitlejad ning nende koostöö on nauditav vaatemäng. Minu jaoks on nendega töötamine olnud suur rõõm ning loodetavasti on publikul rõõm seda näitlejate tulevärki saalist vaadata," arvas Toikka.

Mõlema peategelase rollid on põnevad ning pakuvad osatäitjatele vastutusrikast väljamängimisrõõmu. "Inimesena ei ole kumbki näitlejaist oma rolliminadega sarnane, aga seda nauditavam on töö, mida nad oma rolli kallal teevad," oli Toikka rahul.

Katariina Laugul on Maria-rolliga eriline suhe. Nimelt on kogu näidend Andrus Kiviräha kirjutatud just Laugu osalust silmas pidades. "Nad mõlemad - nii Lauk kui ka Matvere - sobivad oma rollidesse väga hästi ning ma ei oska praegu mõeldagi, et nende asemel keegi teine mängiks," arvas lavastaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing