Intresside põhi hirmus lähedal

Silvia Viidik 06. veebruar 2009, 00:00

Eile oli taas suurem intresside üle otsustamise päev ning Inglise keskpank langetas ootuspäraselt baasintressimäära 315 aasta madalaimale tasemele.

Uus määr on nüüd 1 protsent. Alates mullusest oktoobrist on keskpank juba nelja protsendipunkti jagu intressi langetatud. Kõik selleks, et oma majanduse olukorda leevendada.

Siiski tundub, et keskpangal jääb jõudu veidi väheks. Seda tunnistab ka pank ise, avaldades, et soovikohase kaheprotsendilise inflatsiooni asemel võib ees oodata midagi oluliselt kesisemat, kuigi kõik juba astutud sammud suruvad kahtlemata sellele vastu.

Ka Rahvusvaheline Valuutafond prognoosib just Suurbritannia majandusele suurimat kokkutõmmet alates 1946. aastast ning kiiremini kui üheski teises arenenud riigis.

Lisaks saadavad riigis tegutsevad suurettevõtted kulusid kärpides usinalt välja koondamisteateid ja KPMG uuringu järgi lõpetab sel aastal pankrotiga umbes 5000 Briti ettevõtet.

Väikseid ettevõtteid muidugi keskpanga intressimäärade muutus oluliselt ei mõjuta, sest laenude kättesaadavus on piiratud niikuinii, aga nagu ütles Royal Bank of Scotlandi ökonomist Ross Walker: "Parem on alandada veel intressimäärasid kui lülitada sisse rahatrükimasinad."

Ka Euroopa Keskpank avaldas eile oma intressiotsuse, kuid erinevalt brittidest jättis pank määra muutumatuna 2 protsendile. Vaatamata väga paljulubavatele vihjetele, et määra alandatakse 1,5 protsendile juba märtsis, on keskpanka tabanud terve süüdistustelaviin.

Neist kahtlemata valusaim on New Yorgi Ülikooli kurikuulsa professori Nourel Roubini sõnavõtt, kus ta süüdistab keskpanka valedes sammudes. "Neil ei ole õigus, nad teevad liiga vähe, liiga hilja. Nad ajavad olukorra hullemaks," tulistas professor Bloobmergi telekanalile.

Tavaliselt on suurem abi järskudest otsustavatest liigutustest, mitte uimasest loksumisest. Ilmselt on selle masinavärgi töölesaamiseks vaja tõepoolest oluliselt suuremat laengut ja kõvemat kärgatust.

Aga kas on enam piisavalt püssirohtu?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing