VLÜ-l 20 aasta juubel

Signe Sillasoo 06. veebruar 2009, 00:00

Väikeste Lõõtspillide Ühingu 10. sünnipäeval, aastal 1999, ei julgenud kollektiivi üks liikmeid Marko Matvere lubada midagi 20. või 25. sünnipäeva pidamise kohta, ent ei näinud põhjust ka lõpetamiseks. Nüüd on kollektiivi pubekaiga möödas, auväärne vanus 20 täis tiksunud ja palju pole puudu ka 25st.

Kollektiivi lõid 1989. aastal kolm klassivenda: Raido Koppel (kes noormeestest muide ainsana tol ajal pilli mängida oskas), Marko Matvere ja Mati Kiviselg, kellest viimane ühingu kontsertkoosseisus nüüdseks enam ei osale. Aastate jooksul on ühing teinud läbi veel paar liikmevahetust ja suurendanud koosseisu. Seega muuseumidest või vanadest laulikutest välja kaevatud rahvalugusid esitavad kuulajatele lisaks eelmainitud muusikutele veel viiulimängija Joel Sarv, basskitarrist Erkki-Kalle Esop, trummar Aivar Vassiljev ja klarnetist-saksofonist Sander Udikas.

Väikeste Lõõtspillide Ühingu kontserdituuri korraldaja, MTÜ Maailmaküla esindaja Paul Pihlaku sõnul saab juubelituuril kuulda kokkuvõtet kollektiivi parimatest, kullafondi kuuluvatest paladest läbi kahe aastakümne, mis said alates detsembrist ka uuel plaadile "Hei, sa lisa hoogu, masinist". "Vale ei ole nimetada seda üritust ka plaaditutvustuuriks. Eks need mõlemad, nii plaat kui ka kontsert, täiendavad teineteist. Annavad tagasivaate, mida 20 aasta jooksul tehtud on," mainis Pihlak.

14 Eestimaa linnas toimuvatel kontsertidel on seega lootust kuulda selliseid tuntud menulugusid nagu "Grand Marino", "Mida madrus joob", "Mustlasleeris" ja "Nõia elu". Lisaks kindlasti hulka erinevaid rahvalaule, mille seas nii reinlendereid, valsse, polkasid kui ka kõige levinumaid seltskonnalaule. Ja loomulikult ei jää kõlamata mitmesugused meremehelaulud, mis kollektiivi lauludest kaalukaima osa moodustavad.

"Kuigi taasiseseisvuse ajal oli hulk professionaalseid muusikuid, kes mõnikord lihtsaid rahvalugusid pidid mängima, tuli sellest välja ainult maotus," lausus Marko Matvere ühes oma varasemas intervjuus. Sellist rahvamuusikat saab teha ainult rõõmuga ja asja ise fännates, toonitas ta ning tunnistas, et esimese plaadi ilmumisest saadik ongi nende elu olnud üks suur mängimine. Ja lõppu ei näi tulevat, sest Paul Pihlaku sõnul on juba kevadised-suvised esinemisplaanid tehtud. "Jaanipäeva järel toimuvad vabaõhukontserdid eri sadamates. Siis saab näha ka uusi ja enneolematuid vigureid. Nagu suvel ikka, saab rohkem lustida," lausus ta.

"Eks rahvas tahab näha-kuulda rasketel aegadel midagi, mis on turvaline, järele proovitud ja pärit ajast, kui rohi oli rohelisem," arvas Pihlak positiivselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing