1918. aasta pandeemia tekitas bakter, mitte viirus

06. veebruar 2009, 14:23

1918. aasta gripipandeemia tappis 18 kuu
jooksul üle maailma 50 kuni 100 miljonit inimest. Nüüd on USA teadlased jõudnud
järeldusele, et tapjaks ei pruukinud olla viirus, vaid hoopis bakter.

Seega võivad ka aeg-ajalt esile kerkivad paanilised üleskutsed järgmiseks gripipandeemiaks valmistuda olla tugevalt liialdatud. Ehk oleks vajalik pöörata senisest enam tähelepanu hoopis sellele, et laialdase pandeemia mahasurumiseks oleks elanikkonnale võimalikult kiirelt jagada piisavas koguses antibiootikume, kirjutas ABC Science.

„1918. aasta pandeemia käigus haigestunutel kulus nakatumisest surmani keskmiselt 11 päeva. See klapib paremini bakteriaalse haiguse kirjeldusega,“ kirjutas uurimuse esimene autor professor Keith Klugman koos kolleegidega Atlantas asuvast Emory ülikoolist ajakirjas Emerging Infectious Diseases ilmunud artiklis.

Grippi haigestunud saavad mõnikord nö supernakkuse ehk haiguse kulgu raskendab lisaks viirusele ka bakteriaalne nakkus. 1918. aastal oli pahandust teinud bakteriks ilmselt Streptococcus pneumonia, mis suudab tekitada nii kopsupõletikku kui ka meningiiti. „Sel ajal ei osatud efektiivselt võidelda ei viiruse ega bakteri vastu,“ ütles Klugman.

Paljud eksperdid on arvamusel, et gripipandeemia puhkemine on ainult aja küsimus. Väiksemad pandeemiad olid aastatel 1958 ja 1967. On koostatud riskistsenaariume 1918. aasta sündmuste kordumise kartuses ning leitud, et halvimal juhul võib üle maailma surra kümneid miljoneid inimesi ning haiguse, haigete eest hoolitsemise või avalike kohtade vältimise tõttu võib kodudes püsida 40 protsenti kogu maailma tööealisest elanikkonnast.

„Antibiootikumide olemasolu tõttu pole surmajuhte siiski nii palju kui 1918. aastal. Seda muidugi juhul, kui bakter allub antibiootikumiravile ning ravimeid jätkub piisavas koguses,“ ütles Klugman.

Viimaste aastate suuremad ülemaailmsed hirmud nakkushaiguste ees on olnud seotud SARSi ja linnugripiga. Mõlemad on tänaseks nõudnud sadu inimelusid ning pälvinud laialdast tähelepanu, kuid pole siiski arenenud katastroofiliste tagajärgedega ülemaailmseks pandeemiaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2009, 18:24
Otsi:

Ava täpsem otsing