Majandusekspert: rohelises ettevõtluses on vähe riske

06. veebruar 2009, 21:07

Kõikides majandustingimustes on risk
alustada ettevõtlusega, kuid hetkel on turvaline alustada äri keskkonnaga seotud
valdkondades, mis kasvab jõudsalt, ütles rahvusvahelise ärikooli INSEAD
professor Patrick Turner.

Turner tõdes, et huvi ettevõtluse vastu kasvab. "INSEADi ärikoolis, kus õpivad tudengid üle maailma, näen väga selget huvi kasvu oma ettevõtte rajamise vastu," sõnas ta. "Samuti kasvab inimeste arv, kes juba on ettevõtlusega alustanud. Näen seda tendentsi ka Eestis," lisas professor.

Ettevõtte alustamisest rääkis Turner, et iga äri nõuab teatud riski. "Kõikides tingimustes on vastus, mitte ainult majanduslanguses."

"Vahet ei ole, kas tegu on väikese või suure ettevõttega, kuid suurim risk on alustada ettevõtlust valdkonnas, kus on raske panna inimesi sinu toodet ostma," ütles ta. Turneri sõnul sõltub palju ka valdkonna tervisest ja taustast. Ta märkis, et lennufirmad on praegu üldiselt raskustes, kuid üks firma võib siiski paremini hakkama saada kui teine, näiteks Singapur Airlines vs Alitalia.

Turner rääkis, et samuti sõltub risk ettevõtte stardipositsioonist ehk kapitalist. Kui alustataval ettevõttel on väga vähe raha, on riskid suuremad. Kui aga tagataskus on miljonid või triljonid, on riske küll vähem, kuid raskused jäävad. Ta lisas, et väiksem risk tuleneb ka sellest, kas suudetakse teha midagi paremini või konkurentidest odavamalt ning kui hästi pakud seda, mida kliendid vajavad.

Turneri sõnul on vähe riski ka kõigis neis valdkondades, mis on "rohelised", ökoloogilised ja keskkonnaga seotud. "See valdkond areneb väga jõudsalt," kommenteeris ta, lisades, et erinevates maailma piirkondades areneb ka tervishoid ja haridus ning praktiliselt terves maailmas kasvab vaba ajaga seotud ettevõtluse tähtsus.

Samuti on professori sõnul praegu soodne aeg pakkuda koolitusi: "Kuna praegu on palju töötuid, on praktilised koolitused minev kaup."

Turner rõhutas, et valitud valdkonnast olulisem on ettevõtet õigesti juhtida: "Praegune situatsioon muudab elu keerulisemaks, kuid mitte võimatuks."

Turner koolitab Eestis teist järjestikust aastat noorte ettevõtluskonkursi Ajujahi finaliste. Ta rääkis Äripäevale, et Eelmise aasta võitja ideed, mobiiltelefoni rakendust, arendab praegu Singapuri suurim mobiiltelefonide firma. Pole veel teada, kas see ka majanduslikult edukaks osutub.

Eesti noortest rääkides tõdes Turner, et neil puudub enesekindlus. "Eesti õpilased erinevad välistudengitest enamasti vähese eneseusu ning enesekindluse puudusega. Teiste välisriikide noored on enesekindlamad ja usuvad rohkem, et suudavad midagi ära teha," möönis ta.

"Vaadates Eesti ajalugu pole see üllatav, kuna teatud perioodi vältel ei julgustatud teid oma ideedega välja tulema ning sellest ülesaamine võtab aega," ütles Turner.

Patric Turner õpetab INSEADi ärikoolis alates 1999. aastast, kus ta juhendab firmade ülevõtmisele, uute firmade loomisele ja kasvule keskenduvaid kursusi. INSEAD asutati 1957. aastal Prantsusmaal ning on tänaseks saanud maailma juhtivaks ärikooliks. Lisaks tegutseb Turner konsultandina erinevate start-up'ide, riskiettevõtete ja algatuste juures üle terve maailma.

Enne õppejõu ja konsultandina tööle asumist töötas Turner juhtivatel ametikohtadel näiteks Briti keemiafirmas ICI ja rõivafirmas Levi Strauss. Lisaks sellele on ta asutanud ka oma rõivaturundusfirma.


Patrick Turner Patrick Turner

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 21:07
Otsi:

Ava täpsem otsing