Omavalitsustel tuleb ilmselt kohtutee jalge alla võtta

06. veebruar 2009, 14:40

Keskerakond kutsub omavalitsusi nende
kodukohast pärit rahvasaadikuid eelarvekriisi lahendama paluda. Selgitamaks, kas
valitsus tohib kohalike õlule senisest rohkem kohustusi panna ja samal
ajal rahastamist vähendada, tuleks aga ilmselt kohtusse minna.

Eesti Keskerakonna omavalitsuskogu teatas täna, et on nördinud valitsuse kava üle vähendada kohalikele omavalitsustele eraldava tulumaksu protsenti seniselt 11,93%-lt 11,1%-ni. Selle kärpega kistakse kohalike omavalitsuste maksutulu 1995. aasta tasemest allapoole.

Kohalikud omavalitsused kannavad juba niikuinii majanduslangusest tulenevat 730 miljoni kroonist koormust ja 675 miljoni kroonine täiendav kärbe oleks Keskerakonna hinnanul eriti küüniline. Lisaks vähendab valitsus kulutusi teede hooldamiseks ja haridusele ning omavalitsustele on seatud täiendavad laenupiirangud.

Tulumaksu vähendamine võib omavalitsused pankrotti ajada ning kannatajateks on kohalikud elanikud. „Tegemist on olukorraga, kus valitsuskoalitsioon püüab poliitilise vastutuse endalt omavalitsustele lükata, kuid riigieelarve seisukohast efekti ei ole,” kommenteeris täna Eestimaa Rahvaliidu aseesimees Kajar Lember.

Keskerakonna omavalitsuskogu hinnangul asus valitsuskoalitsioon teadlikult Eesti kohalikku omavalitsust välja suretama, eirates seejuures nii Euroopa kohaliku omavalitsuse hartaga võetud tagatisi kui ka Eesti põhiseadust. Mida vähem raha kohalikel omavalitsustel on, seda ebakindlamaks muutub sotsiaalse tasakaalu hoidmise võimalus.

Kui omavalitsused rahalistesse raskustesse satuvad, võidakse nad sundkorras liita, lisas Lember. Füüsilise isiku tulumaks moodustab omavalitsuste tulubaasist suurima osa ning selle vähendamine seab ohtu ka 20 mld kroonise eurotoetuse kasutamise, kuna omafinantseeringuteks ei jätku enam raha.

Rahvaliit leidis, et valitsus oleks pidanud tulumaksueraldiste vähendamise omavalitsusliitudega kooskõlastama. „Valitsus ei saa ühepoolselt dikteerida riigieelarveliste eraldiste vähendamist, mille kohta on eelnevalt kokkulepped sõlmitud,” märkis Lember.

Eesti Keskerakonna omavalitsuskogu kutsub kohalikke omavalitsusi nende kodukohast pärit riigikogu liikmete poole pöörduma, et nad aitaksid eelarvekriisi adekvaatselt lahendada. Samuti võiks omavalitsused koonduda ja põhiseaduslike õiguste tagamiseks riigikohtusse pöörduda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 17:18
Otsi:

Ava täpsem otsing