Tulude kukkumine teeb meele mõruks

Kadri Bank 06. veebruar 2009, 07:47

Olukord, kus vaid kuuendik KOVidest sai
rohkem tulu kui aasta eest ja valitsus plaanib tulumaksukärpeid, paneb linnad ja
vallad käsi laiutama.

Möödunud kuu jooksul suutis kõigest kuuendik omavalitsusi koguda rohkem tulumaksukroone kui aasta eest. Kohalikele omavalitsustele kanti jaanuaris 960 miljonit krooni tulumaksu, mis on 6,8 protsenti vähem kui aasta tagasi.

Suurim kukkuja võrreldes 2008. aasta jaanuariga oli Ülenurme vald, mis kogus maksu 70 protsenti vähem. Rahandusministeeriumi andmetel oli valla maksulaekumiste järsk vähenemine seotud mullu suvel tehtud avansiliste ettemaksete n-ö tasandamisega. Langejatest järgmine oli Loksa linn, saades tulumaksu 2,3 miljonit ehk kolmandiku võrra mullusest vähem. Enam kui 15 protsenti kesisemalt laekus maksukroone ka Mõisaküla, Põlva, Põltsamaa, Kiviõli, Kuressaare, Püssi, Paide, Kärdla ja Haapsalu linnale.

Loksa linnapea Helle Lootsmanni sõnul tuli nii suur kukkumine üllatusena, sest viimasel kahel aastal on eelarve kasvanud umbes 13 protsenti. Tulude vähenemise põhjused vajavad linnapea sõnul pikemat analüüsi. "Esimesed signaalid languse kohta tulid, kui Harjumaa Ühistranspordikeskus teatas, et tulu kukkus järsult. Seda on ka varem aastalõppudel juhtunud, sest lapsed lähevad vaheajale ja ettevõtjad nihutavad oma puhkusi, aga seekord oli auku kukkumine väga suur," rääkis Lootsmann.

"Me oleme jätkuvalt kokkuhoiurežiimil. Oleme seda juba teinud, eelmisel aastal kulutasime alla eelarves plaanitu," ütles linnapea.

Ka Põlva vallavanem Arne Tilk, kelle omavalitsuse kassasse laekus 23,6 protsenti vähem, ei osanud languse põhjuseid kohe nimetada. "Eeldan, et palju inimesi käis väljaspool Põlvat tööl ja nende jaoks oli aasta probleemne, aga täpselt ei oska praegu öelda." Ta lisas, et Põlvale kui põllumajandusettevõtlusel põhinevale omavalitsusele võib mõju avaldada piimahinna langus.

Vallavanema sõnul tuleb kärpeid hakata tegema eelkõige investeeringute, peamiselt teederaha ja tänavavalgustustööde arvelt.

Kuressaare linnale laekus jaanuaris tulumaksu 10 miljonit ehk eelmise aasta sama ajaga võrreldes 17,4 protsenti vähem. Linna rahandusnõunik Mai Takkise sõnul ei oodanud linn, et majanduse üldine olukord ennast nii kiiresti tunda annab. Üheks laekumise vähenemise põhjuseks võis Takkise sõnul olla see, et makseraskustes ettevõtted on tulumaksu maksmise edasi lükanud.

Järsule langemisele on linn juba reageerinud: üleeile seati piirangud eelarvest tehtavatele väljamaksetele. Linn ei algata uusi tegevusi ega võeta uusi kohustusi ajani, mil on selge riigipoolsete eraldiste suurus.

Eelmisest jaanuarist enam tulu saanud omavalitsuste seas on nii pealinna küljealuseid omavalitsusi, nagu Rae, Viimsi ja Harku vald kui ka näiteks Läti piiriäärne Orava vald.

tasub teada
Eesti Päevalehele teadaolevalt leppisid valituserakonnad kokku, et eelarvekärbeteks tuleb vähendada ka kohalikele omavalitsustele eraldatavaid tulumaksusummasid seitsme protsendi võrra. Tulumaks on aga kohalike omavalitsuste suurim tuluallikas, mis andis 2008. aastal 54 protsenti kohalike omavalitsuste kogutuludest. Samuti hakkab valitsus karmimalt jälgima omavalitsuste laenukoormust ja vähendama teehoiukulusid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2009, 07:47
Otsi:

Ava täpsem otsing