Senat liigub hiigelpaketi poole

Kertu Ruus 07. veebruar 2009, 02:03

Kella seitsmeks õhtul polnud USA Senat veel
suutnud kokku leppida, mis kujul võetakse vastu majanduse elavdamiseks mõeldud
abipakett. Sõnumid esialgsest kokkuleppest aga hakkasid juba meediasse saabuma -
CNN rääkis 780 miljardi dollarilisest (9,4 biljoni kroonisest) rahasüstist.

President Barack Obama ja teised demokraatide partei liidrid olid lootnud, et Senat võtab kava reedel vastu – parlamendi alamkoda ehk Esindajate Koda on plaani, mis sel hetkel oli suuruses 819 miljardit dollarit (9,8 biljonit krooni), juba heaks kiitnud.

Terve päev käisid tagaruumides pingsad läbirääkimised, millega demokraatide kontrolli all olev Senat lootis võita vajalikul määral vabariikaste hääli.

Obama majanduse elavdamise kava variant nägi maksimumis ette, et kava hinnaks kujuneb 937 miljardit dollarit ehk 11 biljonit eesti krooni. Viimase hetke läbirääkimised keskendusid suuresti püüdlustele sellest summast veidi maha võtta.

Obama avaldas AP teatel lootust, et senaatorid reageerivad „kõige suurema töökohtade kaotuse toonud kuule 35 aasta jooksul”. USAs kadus jaanuaris 600 000 töökohta, mis on kõige hullem näitaja alates 1974. aastast. Tööpuudus tõusis 7,6 protsendini. „Olukord ei saaks olla enam tõsisem,” nentis Obama.

Demokraatidel läheb abipaketi vastuvõtmiseks Senatis tarvis vähemalt kahe vabariiklase häält, et saada 60 vajalikku poolthäält (hääled jagunevad 58-41 demokraatide kasuks).

Vabariiklaste liider Senatis, Kentucky osariigi esindaja Mitch McConnell teatas AP andmeil, et partei on valmis eelnõud toetama, aga nad ei kavatse anda oma toetust „sihitule kulutamisehoole, mis ennast majanduse elavdamiseks maskeerib”. McConnell meenutas, et 1 biljoni lisamine rahva arvele ei ole naljaasi, kuigi majandust on tarvis elavdada.

Väikeettevõtjatele on sellest paketist aga vähe abi, leidis enamik reedeses New York Timesis sel teemal sõna võtnutest. David French, Rahvusvahelise Edasimüüjate Liidu asepresident märkis, et vähemalt alamkojas vastu võetud paketist läheb väikeettevõtete laenuoprogrammide toetuseks vaid 0,05 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. February 2009, 02:03
Otsi:

Ava täpsem otsing