Samost: miks kandis Laar naeruväärseid riideid?

08. veebruar 2009, 14:07

Eelarve kärbete protsess on muutunud
kummaliseks, alates sellest, et seda tehakse öösel, lõpetades osade
rahvasaadikute riietusega, imestasid BNSi juht Anvar Samost ja ajalehe Postimees
peatoimetaja asetäitja Kalle Muuli.

Samos imestas, millistes rõivastes käis Mart Laar kärbete arutamise koosolekutel. "Kartulivõtmise jope, võsalõikamise müts. Need pidi vist sümboliseerima ühtsust rahvaga. See on naeruväärne, sel pole sisulist pointi. Poliitik ei pea panema selga selliseid riided, millega ta käib ämma juures külas," rääkis ta saates "Olukorrast riigis".

Samost imestas veel, miks ei leitud päeval aega, et öösel arutati kärbeteid. "See on nagu halb komöödia! Ma ei taha, et minu raha üle kell kaks öösel otsustataks, inimesed ei ole ju sel ajal adekvaatsed," lausus Samost.

Muuli lisas, et on omapärane, kuidas riigiasjade ajamist serveeritakse inimestele kui kangelastegu, kui tegelikult on tegu enda rumalate vigade parandamisega. Kuna kärbete arutamine käis öösel, siis ministrid ärkasid hommikul üles ja said teada hommikul, mis nende valdkonnas ära kärbiti. "Kui ma oleks minister, oleks see alandav. Aga inimesed, kellel pole mandaati valitsuse tasandil, teevad otsuseid valitsuse selja taga. Nüüd on minister sunnitud minema valitsuse istungile hommikul ja selle heaks kiitma. Eelarve on ju ministrite ülesanne. Valitsus on teinud eelarve ja nad võiksid ise seda parandada.
Ja siis tehakse mingeid kummalisi otsuseid," arutles ajakirjanik.

Näiteks õpetajate palku kärbitakse 10% ja õpetajate 20miljonilist arvutiteprojekti vaid natuke üle miljoni võrra. Samosti sõnul jääb mulje, et siin püütakse ühe erakonna valimislubadust päästa. Haridusministril jääb sellisel juhul kolm võimalust: kas tunda idioodina ja jätkata, astuda tagasi ja tunda end ausa mehena või muuta ära need kärped, pakkus Samost välja.

Mart Laar 2. veebruaril ajakirjanikega rääkimas Mart Laar 2. veebruaril ajakirjanikega rääkimas

Rikkad kärbetest kõrvale jäänud

Muuli peab veel kummaliseks kärbete tegemise juures, et tuuakse sisse hirmutamine. Devalveerimisega ähvardamine vastutustundetu ja rumal, märkis Anvar Samost.

"Kõigi kärbetega tuleb nõus olla, muidu tuleb uksest sisse devalveerimise tont. Selle abil püütakse rahvas kuulekaks muuta. Hirmutamine pole õige viis, kärpepaketid peavad olema õiglased, see tähendab, et võetakse sealt, kus võtta on ehk jõukamalt rahvalt," rääkis Muuli.

Kuigi riigiametnikel alaneb palk, siis langeb see ühtmoodi nii kõrgema- kui ka madalamapalgalistel. Samas erasektori jõukad on kärpekavast täitsa kõrvale jäänud.

"Haigushüvitistega on ettevõtjatele suur koormus peale pandud ja haigetele samuti. Kolm päeva on ju 15% kuupalgast. Sel juhul võib töökoht muutuda nagu haigemajaks, sest kõik tõbised jäävad tööle," tõi Muuli veel näiteid reformidest, mis osale rahvale raskemalt mõjuvad.

Muuli sõnul puudutavad kärped rohkem neid inimesi, kelle palk juba praegu väike on. Koormust oleks vaja panna rohkem jõukamate peale ja ka monopoolses seisus olevate ettevõtete peale: "On tohutu hulk inimesi, kes nagu oleks süsteemist välja lõigatud ja kelle toodangu hind on igal aastal tõusnud."

Muuli pakkus välja ka ettevõtteid, mis võiksid samuti minna kaasa kokkuhoiuga. "Kas te olete kuulnud, et Eesti Energia või Eesti Gaas koondab inimesi?" küsis ta.

Tulumaksu võiks 2-3% võrra tõsta, see oleks inimeste hüvang riigi jaoks, pakkus välja Muuli veel võimalusi riigikassa täitmiseks. Lisaks võiks üks kaalumiskoht olla käibemaksu alandamine. Raske kriisi ajal oleks päris suur abi inimestele sellest, lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. February 2009, 18:54
Otsi:

Ava täpsem otsing