Eesti Panga kulutused lähevad kääride alla

Piret Reiljan 09. veebruar 2009, 00:00

Eesti Panga uue nõukogu liikmekandidaadi Kalev Kallo sõnul tuleb kindlasti vähendada keskpanga personalikulu. Alustada tuleb töötajate arvu kärpimisest ja seejärel ilmselt ka palku alandada.

"Olen Jaan Männikuga (Eesti Panga nõukogu esimees - toim) kohtunud ja oleme ühel meelel, et Eesti Panga personalikulusid tuleb vähendada," sõnas Kallo. Ta lisas, et ka riigikogus on olnud juttu, et kuna Eesti Panga roll pole rahanduses eriti suur ning valuuta on seotud, pole nii palju töötajaid vaja.

Äripäeva reedese artikli kohta suurest hulgast keskpanga krediitkaartidest ja kulukatest välislähetustest (u 500 lähetust aastas) ütles Kallo, et ajakirjandusel on kerge ja populistlik soovitada lähetuste lõpetamist, kuid sellisel juhul mõne aasta pärast ei teaks välismaal enam keegi, et Eesti eksisteerib.

Riigikogu liige ja Eesti Panga uue nõukogu liikmeks esitatud Jürgen Ligi ei kiirusta keskpankureid laristamises süüdistama, ent personalikulude ülevaatamine on tema sõnul kindlasti teema, millega uus nõukogu peab tegelema.

"Seda teemat on mitmel tasandil arutatud, aga detailset ülevaadet omamata on keeruline hinnangut anda. Populaarne on arvata, et seal käib tohutu laristamine, ja keskenduda näiteks krediitkaartidele. Eks meil siis tuleb vaadata, kuidas sellega lood on, kui aeg sinnamaani jõuab," rääkis Ligi.

Keskpanga kaitseks tuletas Ligi meelde, et tegemist on Eesti riigi terve mõistuse kantsiga ja tema võtaks keskpanga alandamiselt ning kritiseerimiselt hoogu maha.

"Olen Jaan Männikuga keskpanga personalikulude alandamise teemal rääkinud, kuid kuna ma lõpptulemust ei tea, siis ei taha sellele teemale väga palju hoogu anda," nentis Ligi.

Reedel paar tundi varem Eesti Päevalehele antud intervjuus oli Ligi resoluutsem ja ütles, et soovitab Eesti Pangal krediitkaartidest loobuda, sest nende kasutamisega võib kaasneda jama ja piinlikkust rohkem, kui vaja.

Eesti Panga endine nõukogu esimees Mart Sõrg ütles, et tema hinnangul pole keskpanga kulud liiga suured, pealegi on Eesti Pank hoopis kulusid kokku hoides eeskuju näidanud.

Sõra kinnitusel tõstis keskpanga nõukogu juhtkonna palka viimati 2006. aasta juunis. "Tänavu juunis saab seega kolm aastat, mil Eesti Panga juhtkonna töötasu pole suurendatud," lausus Sõrg.

Eesti Panga eelarvet vaadatakse aasta jooksul regulaarselt üle ja vastavalt muutuvale olukorrale on pidevalt küsimuse all kulude vähendamine.

Eesti Pank käib Eesti riigiga ühte sammu ja nii kinnitati keskpanga 2009. aasta eelarve 12 protsenti väiksemana, seejuures külmutati nii juhatuse palgad kui ka panga palgafond tervikuna.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing