Piimatootjatele hingab kuklasse kahjumitont

Kadrin Karner 09. veebruar 2009, 00:00

"Sektori elujõulisus sõltub eelkõige kahjumi suurusest ning olukorra kestusest," sõnas Finska.

Keerulise turuolukorra jätkudes võib lähiaastatel oodata suuremaid ühinemisi. "Ilmselt oleks huvilisi ka sel aastal, kuid ettevõtetel puudub selleks vaba kapital ja muid finantseerimisvahendeid on väga keeruline hankida," sõnas Finska.

Tema sõnul Valiol praegu laienemisplaane pole. "Kui võimalik ost teenib meie ettevõtte eesmärke Eestis või teistel välisturgudel, oleme valmis seda kaaluma," möönis ta siiski.

"Juba praegu on kohaliku piimatööstuse kasumid olematud, kui võrrelda neid mõne muu tööstusharuga," rääkis Finska. Tema sõnul moodustab ligi 80% piimatoodete omahinnast toorpiima maksumus. "Kui piimatoodete hindu langetataks veelgi, siis oleksime sunnitud langetama ka toorpiima kokkuostu hindu," selgitas Finska ning lisas, et see seaks kohaliku piimatootmise küsimärgi alla.

Maag Piimatööstuse juhi Valdis Noppeli sõnul on hinnalangust numbriliselt raske välja tuua, kuna olukord muutub kaks korda päevas. Survet hindade langetamisele on tema sõnul tunda, kuna konkurents on tihe nii jaekettide kui ka tööstuste vahel. E-Piima juhatuse esimehe Jaanus Muraka sõnul tuleb hinnasurve peamiselt eksporditurgudelt.

"Kui aprillis hakkab toorpiima hind tõusma, pääseb piimandussektor loodetavasti hullemast," ütles Noppel. Murakas lisas, et piima hind on küll esimesel kahel kuul jätkuvalt langenud, aga ta loodab hindade stabiliseerumist ELi turukorraldusmeetmete mõjul.

Laienemist ei ole lähiajal plaanis kummalgi piimatööstusel.

Kas mõnda piimatööstust ootab kadumine, seda ei saa Muraka sõnul välistada, Noppeli hinnangul jäävad alles kõik arvestatavad tegijad.

Tere juhi Ülo Kivise sõnul käib saneerimine praegu kõikjal - Eesti peredes, Eesti tööstustes. "Kõik saneerivad oma ostukorvi poes," ütles Tere juht Ülo Kivine. Tema sõnul tarbitakse paarikümne aasta taguseid tooteid: joogipiim, hapukoor ja kohupiim. Keeruliseks läheb neil, kes toodavad vaid ühte või kahte toodet. "Tunneme end tugevana, kuna saame osa nii siseturust kui ka ekspordist," lisas Kivine.

Koondumisi ja liitumisi Kivine enda sõnul lähiajal ei näe ning Tere ei saa pärast Põlva Piima omandamist enam seadustest tulenevalt oma haaret suurendada.

Saarema Piimatööstuse juht Andi Saagpakk tõdes, et tarbija säilitamiseks on vaja hindu langetada. "Loomulikult hinnad langevad, aga siin on rohkem turunduslikud võtted ja kampaaniad mängus," selgitas ta.

Tema sõnul võib piima kokkuostuhind langeda. Saagpakk põhjendas, et töötute armee kasvamisel ja tarbija ostujõu selgel vähenemisel ei võta turg nii palju ega nii kõrge hinnaga piimatooteid vastu.

Piima kokkuostuhind on viimasel ajal kukkunud ja selle paneb paika 40% ületoodetud piimast, mis läheb maailmaturule.

"Praegu iseloomustab Balti riike suur toorpiima tootmise ülejääk. Paljud tööstused on vähendanud kokkuostu," ütles Valio Eesti tegevjuht Kari Finska. Tema kinnitusel Valio isegi natuke suurendas eelmisel aastal kokkuostu. Finska sõnul on seoses Leedust toodava odava piimaga tunda hinnasurvet Eesti toodangule.

Praegu jääb Tere juhi Ülo Kivise andmetel piima kokkuostuhind veidi alla nelja krooni, kuid alla kolme see kindlasti ei kuku. Kuna aga eksporditurud on kukkunud, on üle nõudluse toodetud 40% piima realiseerimine keeruline.

Kivise sõnul on Leedu ja Poola piimatooted olnud Eesti turul pikemat aega, kuid tarbija on kohalikule toodangule lojaalne olnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing