Islandi keskpanga juht keeldub tagasi astumast

09. veebruar 2009, 10:48

Islandi keskpanga juht David Oddsson ütles
eile, et ei kavatse avalikkuse ja Islandi uue valitsuse survel tagasi astuda oma
osa pärast Islandi finantssüsteemi ja majanduse krahhis.

„Ma ei ole kunagi ühtegi ülesannet pooleli jätnud ega tee seda ka nüüd,“ kirjutas Oddsson keskpanga kodulehele üles riputatud kirjas.

Läinud nädalal saatis Islandi uus peaminister Johanna Sigurdardottir Islandi keskpanka kirja, kus soovitas juhtkonnal tagasi astuda.

Oddsson oli aastatel 1991-2004 Islandi peaminister ning keskpanga juht aastast 2005. Ta oli nagu ka ametist lahkuma sunnitud peaminister Geir Haarde Iseseisvuspartei liige, mille eestvedamisel viidi Islandil 90nendatel aastatel läbi ulatuslik pangandussüsteemi liberaliseerimine. See „avantüür“ lõppes mullu oktoobris krahhiga, kui Islandi ülikiiresti laienenud pangad ei suutnud enam oma võlakohustustega toime tulla ja riigistati. Pankade võlad ületasid Islandi SKP kümme korda. See tõi krooni vabalanguse ning sundis Islandi IMFilt abi paluma.

Läinud aasta oktoobrist on islandlased igal nädalal protestimeeleavaldusi korraldanud, nõudes valitsuse ja keskpanga juhtide tagasiastumist. Islandi koalitsioonivalitsus läks jaanuaris lõhki ning on kuni kevadiste valimisteni asendatud sotsiaaldemokraatidest ja vasakpoolsetest rohelistest koosneva vahevalitsusega.

Islandi SKP kahaneb IMFi prognoosi järgi tänavu 9,6%. Krooni stabiliseerimiseks on Islandi keskpank intressid tõstnud 18%le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2009, 10:48
Otsi:

Ava täpsem otsing