Kauaks jätkub tuumajaamadele kütust

09. veebruar 2009, 13:45

Tuumaelektrijaamad on üle maailma
taas populaarsust kogumas. Näiteks Rootsi otsustas näidata rohelist tuld uute
tuumajaamade ehitamisele, ehkki juba 1980. aastal otsustati, et kõik Rootsi
tuumajaamad suletakse aja jooksul ning uusi juurde ei rajata.

Kas ei või aga juhtuda, et buum tuumajaamu ehitada toob kaasa uraani nappuse, sest see on ju lõplike varudega maavara ning suurenev nõudlus ressursi järgi, mille kaevandamismahte on raske kiirelt tõsta, toob kiirelt kaasa hinnatõusu, mistõttu võib energianäljas inimkond sattuda vihma käest räästa alla.

Vastust sellele ei ole lihtne anda. Rahvusvahelise tuumaenergiaagentuuri (NEA) andmetel jätkub uraanivarusid praeguse tarbimistempo juures veel paarisajaks aastaks. Üle maailma paiknevates tuumaelektrijaamades toodetakse iga aasta umbes 2,8 triljonit kilovatt-tundi elektrienergiat, kirjutas Scientific American.

Looduslik uraan kohe kasutamiseks ei kõlba. Seda tuleb enne rikastada ehk suurendada ühe uraani isotoobi (massiarvuga 235) kontsentratsiooni teise suhtes (massiarvuga 238). Selleks tuleb eemaldada umbes 85 protsenti raskemast uraani isotoobist. Ühest tonnist rikastatud uraanist saab toota 400 miljonit kilovatt-tundi elektrit. Kogu maailma tuumaelektrijaamad tarbivad kokku umbes 70 000 tonni looduslikku uraani aastas.

NEA andmetel ületavad teadaolevad uraanivarud 5,5 miljoni tonni piiri, kuid avastamata võib veel olla vähemalt kaks korda niipalju. Seega umbes 230 aasta varu praeguse tarbimise juures. Kaevandustehnoloogia arenemine võib seda arvu veel kahekordistada, arvas Marylandi ülikooli ekspert Steve Fetter.

Lisaks võivad arengud rikastamistehnoloogias ning kasutatud tuumakütuse puhastamine ja uuesti kasutusele võtmine tuumakütuse lõppemise aja veelgi kaugemale tulevikku nihutada. Lisaks on olemas veel üks pea ammendamatu uraanireservuaar, milleks on maailmameri. Sealt on põhimõtteliselt võimalik saada 4,5 miljardit tonni uraani, mis vastab umbes 60 000 aasta vajadusele praeguse tarbimise tempo juures.

Seega ei ole uraanivarude piiratus kasutatav argument tuumajaamade vastases võitluses. Tuumajaamadel on palju muid nõrku kohti, kust saab neid palju edukamalt rünnata. Nii varude suurus kui ka nende paiknemine suhteliselt stabiilsetes riikides (suurimad varud on Kanadal, Austraalial ja Kasahstanil) teevad uraanist tõenäoliselt hea kütuse veel sajanditeks või vähemalt niikauaks, kuni inimesed seda vajavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2009, 21:01
Otsi:

Ava täpsem otsing