Ken-Marti Vaher: liigkasuvõtjatele päitsed pähe

09. veebruar 2009, 15:57

Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Ken-Marti
Vaheri sõnul käivad sms-laenud kui katk üle maa, mille aluseks on hädasolijate
ja vähemteadlike inimeste arvelt rikastumine.

Järgneb väljavõte Ken-Martti Vaheri blogist:

Nn sms-laenud käivad nagu katk üle maa. Selle „äri” aluseks on hädasolijate ja tihti vähemteadlike olevate inimeste arvelt rikastumine. Hämmastav on see, et mida halvemini hakkab minema ülejäänud ühiskonnal, seda paremini õitseb nn sms-laenude biznis. See ei ole heas mõttes mitte äri, vaid ebaõiglaselt suure kasviku teenimine raha enda pealt.

Pean oluliseks, et röövellikud laenukontorid Eestist kaoksid. Seda turgu saab peale muu korrastada ka eraisikulaenude intresside piiramisega seadustes, mis omaks olulist ennetavat ja korrastavat mõju. Mitmed Euroopa riigid on seda teed ka läinud, samas kui mitmetes riikides on intressimäärad piiratud kohtuotsuste või krediidiasutuste vahelise tavaga. Sest tegemist ei ole mitte heade kommete ja tavade kohase äritegevusega, mida eeldavad ka Eesti seadused, vaid liigkasuvõtliku väljapressimisega juhul, kui on õnnestunud kergeusklikud või hädasolijad sellesse lõksu meelitada.

Riigikogu õiguskomisjon otsustas oma tänasel istungil algatada muudatuse, millega oluliselt piiratakse sääraste laenukontorite tegevust. Panime paika eraisikute tarbimislaenude intressidele ja sellega seonduvatele muudele kuludele ülempiiri, mis võib nüüdsest olla mitte enam kui kolm korda suurem Eesti Panga keskmisest tarbimislaenude intressimäärast. Tänasel hetkel tähendab see aastaintressi ülempiiri ca 60% juures. Sellega välistatakse edaspidi kuni tuhandeprotsendini küündivad intressid ja kulukuse määrad, mida leiab täna mitmete laenukontorite netilehekülgedel.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. February 2009, 16:05
Otsi:

Ava täpsem otsing