Pankrot ei tohiks üllatada

Romet Kreek 10. veebruar 2009, 00:00

Erakordselt raske alanud aasta võib muuta tundmatuseni ettevõtteid. Mõnelgi on aktuaalne pankrotis lõpetamise oht või paluvad nad pankrotikaitset, mis laseb ettevõttel jätkata tööd restruktureerimise käigus.

Reitinguagentuur Moody's prognoosis, et ettevõtete võlakirjade mittetasumine on sel aastal kolm korda suurem kui mullu ja 15 korda kõrgem kui 2007. aastal. See võiks tähendada 25 olulist pankrotti kuus.

Rick Newman pani kokku nimekirja 15 USA ettevõttest, mis ei pruugi elada üle 2009. aastat. Nendest üheksa on börsiettevõtted. Mis neid ühendab?

Paljudel nendel ettevõtetel on vähe raha rasketeks aegadeks ja palju võlgasid, mille tähtaeg saabub lähiajal. Kui tavalises olukorras ei ole laenude refinantseerimisega või uute saamisega probleeme olnud, siis seekordne krediidi kokkutõmbamine on olukorda muutnud. Ettevõtete käibed on vähenenud ja see tendents jätkub. Laenuandjad võivad keelduda krediidi andmisest. Lähemalt börsil olevatest hädalistest.

Apteegikett Rite Aid laienes agressiivselt, võttes 2007. aastal üle Broocks & Eckerdi. Ühes ülevõtmisega tuli ka suur võlg. Tegu on kõrgeima võlakoormusega apteegiketiga USAs. Suur ülevõtmine tuli ajal, mil Wal-Mart alustas oma poodides retseptiravimite müüki. Ettevõtte juhtkond on 2009. aastaks juba kahel korral prognoose alandanud.

Võrreldes Enterproise, Hertz või Avis Budgetiga on Dollar Thrifty Automotive Group väike autorendifirma. Ettevõte on teistest sõltuvam puhkusereisijatest ja avatum tarbijate kulutustekärpimistele. Dollar Thrifty on sõltuv ka teisest õnnetust Chryslerist, mis tarnib 80 protsenti ettevõtte autopargist. Moody's prognoosis, et kui Chrysler pankrotistub, kannatab Dollar Thrifty rängalt.

Lõbustusparkide operaatori Six Flagsi kahjumiteenimise ajalugu küünib juba aastatesse. Ettevõte püüab müüa võlgade maksmiseks kinnisvara. Kui tarbijad ei kuluta suvel, võib ettevõte võime teenindada laene kaduda selle aasta lõpuks ja tulevaks aastaks.

Rahapõletusettevõte Blockbustes, mis tegeleb videolaenutusega, üritab mõelda, kuidas saada kundedelt maksimaalset teenustasusid viimaseid minema peletamata. Ärikasum on hakanud paranema, kuid tarbijad üritavad säästa - isegi videode pealt. Laiemalt on kogu videolanutuse ärimudel surve all, kuna telekompaniid ja internetioperaatorid on hakanud samu videoid pakkuma.

Pähklid võivad olla head, aga Krispy Kreme hindas jänkide isu üle. Ettevõte laienes liigselt 1990ndatel, võttes selleks laenu. Nüüd on ettevõte sõltuv väga suurtest müügikogustest, et katta intressikulusid ja muid tegevuskulusid. Kuigi ettevõte on vähendanud kulusid ja sulgenud viletsamaid poode, ei ole kolme aasta jooksul suudetud ärikasumini jõuda. Tarbijad on aga koonerdama kukkunud.

Chart House, Rainforest Cafe ja teisi näljapeletuskohti opereeriv Landry's Restaurants vajab 400 miljonit dollarit värsket raha. Kui see raha saadakse, peaks sellest jätkuma majandussurutise üleelamiseks. Vähemalt kaks panka on aga ettevõtte laenusoovile ei öelnud.

Satelliitraadio võib olla vahva, kuid see peaks ka ettevõttele Sirius Satellite Radio kasumit teenima. Moody'se hinnangul ei suuda ettevõte juba tänavu laene tagasi maksta ega neid refinantseerida.

Kuulsa Donald Trumpi kasiinoimpeerium on juba jälle hädas. Ettevõte on korduvalt intressimakseid edasi lükanud. Ettevõte püüab müüa vähemalt ühte kinnisvara Atlantic City's ja saadava rahaga maksta võlga vähemaks. Kasiinoostjad on ettevaatlikud, hasartmängurid aga lakuvad majandussurutise ajal varasemate kaotuste haavu.

KMPGst 2001. aastal eraldunud BearingPointil on raskusi ettevõtte majandamisega. Ettevõte on väga jätkusuutlik rahapõletaja, käive kahaneb ja ettevõte ei julge juba 2008. aastast alates prognoose investoritele anda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing