BÖRS: Riskimaandus läks kalliks maksma

10. veebruar 2009, 20:56

Maailma suurimad naftakompaniid said küll
nautida kõrgetest toorainehindadest kantud loorbereid, kuid tegid suures suvises
õnnes mõned päris halvad otsused.

Nimelt lukustasid nad naftapuurtornide ja -laevade rendihinnad just hindade kõrgajal mitmeks aastaks ega saa nüüd lepinguid katkestada, sest sellest tulenevad trahvid läheksid kallimaks kui nafta pumpamise plaanikohane lõpetamine.

Nii ongi kompaniid võimetud midagi kulude kärpimiseks ette võtma ja pumpavad hambaid kiristades oma kallites renditornides edasi.

Vähe sellest, nad on sunnitud ka uusi puurimiskohti avama, nagu lepingutes kergekäeliselt allkirjastasid. Nii lisab Chevron Mehhiko lahte lisaks varasemale neljale veel kolm puurkaevu, mis viib pumbatava nafta koguse 250 000 barrelini päevas.

Et nafta hinna tõusule aitamiseks peaks turule just vähem musta kulda tulvama, saavad kasu teenida ka kuulsad supertankerid, kuhu suur osa pumbatust ladustatakse.

Loomulikult püüavad kompaniid end välja vabandada ning kuulutavad, et ootavad toornafta hinna taastumist viie kuni kümne aasta jooksul, misjärel nende investeeringud kasumlikuks pööravad.

Praegu on ettevõtted kannatanud üle arvukate aastate esimesi kahjumeid ning kulutavad vaatamata sellele kokku aastaga 105 miljardit dollarit nafta kättesaamisele ja keemilisele töötlemisele. See on Bloombergi arvutuste kohaselt piisav raha, et finantseerida USA kosmoseprogrammi järgmised viis aastat.

Seega, kindlasti tuleb oma tegevuse ja investeeringute riske maandada, kuid on suur ebaõnn või möödapandud prognoos lukustada hinnad halvimal võimalikul hetkel.

Meie kodubörs on praeguseks juba midagi enamat kui lihtsalt rahulik. Käibemiljonäre oli kolm ning suurim tükk läks Tallinna Vee hambusse. Aktsiaga tehti 13,8miljoniline käive, milles hind jäi 142,38-le kroonile.

Tundub, et suuremate tegijate huvi siinse börsi vastu on esialgu täiesti jahtunud. Aeg on suhteid soojendama hakata?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. February 2009, 20:56
Otsi:

Ava täpsem otsing