Hiina vajab USA-lt garantiid võlakirjadele

11. veebruar 2009, 13:38

Hiina peaks nõudma garantiid oma 682
miljardile dollarile, mis on paigutatud USA valitsuse võlakirjadesse, et nende
väärtus ei häviks USA vastutustundetu poliitika tagajärjel, ütles endine Hiina
keskpanga nõunik Yu Yongding Bloombergile.

„USA peab andma Hiinale kindlustunde, et nende varade väärtus ei vähene olulisel määral," ütles Yu, kes praegu juhib Hiina sotsiaalteaduste akadeemia maailmamajanduse ja -poliitika instituuti. Ta ei täpsustanud, mis kujul USA suurim võlakirjade omanik Hiina kindlust vajab.

Hiina peaminister Wen Jiabao ütles jaanuaris, et valitsuse investeerimisstrateegia fookuseks saab Hiina 1,95 triljoni dollarilise valuutareservi väärtuse säilitamine. Hiina võib väljendada muret USA valitsuse rahaasjade ja võimaliku nõrgema dollari üle, kui USA välisminister Hillary Clinton külastab 20. veebruaril Hiinat.

„Kohtumisel Clintoniga küsib Hiina garantiid, et USA toetab dollari kurssi ja hoolitseb selle eest, et Hiina dollaripõhised varad on kindlad,“ ütles Agricultural Bank of China ökonomist He Zhicheng. „See oleks eelduseks, et Hiina edaspidi ostaks rohkem USA valitsuse võlakirju.“

Xinhua teatel on välisministeeriumi päevakorras kohtumisel Clintoniga kahepoolsed suhted, finantskriis ja rahvusvahelised suhted.

„Need kommentaarid on mõnevõrra ohtlikud, kuid Hiina ei saa kunagi sellist garantiid,“ ütles Standard Charteredi valuutastrateeg Thomas Harr. "USA võib kinnitada Hiinale, et nad puhastavad finantssüsteemi ja ei suru dollarit alla, kuid nad ei saa lubada, et eelarvedefitsiit ei kasva.“

„Hiinale on suurim oht valitsuse võlakirju edasi ostes see, et Obama elavdamispakett ei tööta ootuspäraselt ja USA keskpank võib hakata trükkima raha eelarvedefitsiidi katmiseks,“ ütles China International Capitali ökonomist Shen Jianguang. „See põhjustaks dollari kukkumise.“

Industrial Banki ökonomisti Lu Zhengwei sõnul võib Hiina siduda kaubandus- ja valuutapoliitika edasiste USA valitusse võlakirjade ostmisega.

USA uus rahandusminister Timothy Geithner süüdistas 22. jaanuaril Hiinat, et viimane manipuleerib valuutakurssi, mis annab Hiina eksportööridele ebaausa konkurentsieelise.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. February 2009, 13:45
Otsi:

Ava täpsem otsing