Kehakeel näitab jõukust

11. veebruar 2009, 13:05

Kallid riided, autod ja muud esemed on
loomulikult üks viis oma jõukuse näitamiseks või teiste jõukuse tuvastamiseks,
kuid teadlased on avastanud, et veelgi kindlam viis on jälgida inimese
kehakeelt.

Nimelt on jõukatele inimestele omane ülbe ja üleolev käitumine teiste suhtes. Psühholoogid Michael Kraus ja Dacher Keltner Berkeley ülikoolist võtsid videosse kahe võõra, kuid erinevast sotsiaalsest klassist pärit tudengi omavahelise vestluse. Kokku osales ajakirjas Psychological Science avaldatud uuringus sada tudengit, kirjutas LiveScience.

Uurijad otsisid videotelt teatud žeste. Jõukast perest pärit tudengitele oli omane tunduvalt üleolevam käitumismaneer. Nad vahtisid ringi, nihelesid või andsid igat muud moodi mõista, et neile pole teise inimesega suhtlemist vajagi. Madalamast sotsiaalsest klassist tudengid kuulasid aga hoolikalt, mis teisel öelda on, kergitasid kulme, naersid heakskiitvalt ning noogutasid sageli, andes mõista, et suhtlemine huvitab teda ning vestluspartneri jutt on oluline.

Krausi sõnul on uuringu tulemused igati loomulikud ning kujunenud välja pika evolutsiooni jooksul. Jõukatel inimestel on kasulik käituda pisut üleolevalt, et anda teistele märku, et ma olen sust nagunii kõvem ja parem ära tule minuga võistlemagi. Madalama staatusega inimesed on aga teistest märksa enam sõltuvad. Neil on vaja tööd ja palju häid suhteid, et elust hästi läbi saada. Suure varanduse otsas istuja võib aga soovi korral kõik põrgu saata, sest teiste inimeste heasoovlikkusest sõltub märksa vähem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing