Eestlaste roll Soome mööbliketi ostus segane

Silvia Kruusmaa 12. veebruar 2009, 00:00

Teisipäeval ilmus Soome meedias teade, et tuntud Soome ettevõtja Mauri Ikola Masa Trade Oy on müünud Koti-Idea Oy endisele kaubandusketi juhile Niko Romanainenile ja rahvusvahelisele riskikapitaliinvestorile.

Ikola ei soovinud algul täpsustada, kes on see salapärane rahvusvaheline investor. Hiljem aga selgus, et tegu on Eestist pärit inimestega.

Koti-Idea keti ostis eelmise aasta lõpul loodud firma Ekralde OÜ, mille omanikuks ja juhatuse liikmeks on praegu Lextali advokaat Urmas Ustav. Ettevõtte nõukogusse kuuluvad maksukonsultant Jüri Kalda, Hannes Reinula ja soomlane Niko Romanainen, kes on ka keti tegevjuht, kirjutas Kauppalehti.

Jüri Kalda jääb Äripäevaga kõneledes napisõnaliseks, öeldes, et ta ei ole volitatud sellel teemal rääkima, õige rääkija oleks hoopis Ustav. Välismaal viibiv advokaat aga ei taha ühtegi sõna tehingu kohta öelda.

Kalda ei taha öelda isegi, kellelt ettevõte osteti ja mis roll on Ikolal ettevõttes. Praeguseks omanikuks nimetab maksukonsultant Ustavit.

"Ma ei tohi neid asju rääkida, muidu lähevad jutud risti," ütles Kalda. Kalda sõnul oli tegemist tavalise pankrotiga. "Nii nagu need asjad juhtuvad. Kui väljaminekud on suuremad kui sissetulekud, siis pangad võib-olla ei ole nii painduvad kui peaksid olema," põhjendas Kalda Koti-Idea pankrotistumist.

Soome meedias on spekuleeritud, et tegelikult Ikola firma omanikku ei vahetanudki. Vana ettevõte läks lihtsalt pankrotti, asutati kohe samal päeval uus ettevõte ja äri läheb edasi. Kannatavad kõige rohkem tarnijad ja kaupluste rendileandjad.

Koti-Idea Oy pankrot võib põhjustada olulisi kaotusi äriühingu võlausaldajatele. Kaotusi on oodata ka liisinguandjale ja tarnijatele. Mitmes kohas on maksmata kuudekaupa kauplusepindade rendiraha. Koti-Idea aga saab jätkata tegevust puhtalt lehelt.

Ikola ise hoiab meediast eemale juba nädalaid ning tema uus elukoht on hoopis Brüsselis.

"Koti-Ideast saab kaubanduskett, millesse kuulub 28 kauplust ja online-kaubamaja ning Koti-Idea kaubamärk. Tehing tehti 30. jaanuaril ning see ei puuduta tegevuse lõpetanud kaheksat kauplust. Nende tegevuse lõpetas ja töötajad koondas endine omanik," ütles Koti-Idea-keti ostnud ettevõtte tegevjuht Niko Romanainen.

Tema sõnul ei liikunudtasumata üür ja muud arved ning kohustused tehinguga kaasa. "Need jäävad Koti-Idea Oy pankrotihalduri hoolde," märkis ta.

Paar aastat tagasi Soome aasta ärimeheks valitud Mauri Ikola on olnud hea mainega ettevõtja.

Ta on ka varem mööbliäriga kokku puutunud, nimelt omas tema firma 1990. aastatel Sotkat, mille omakorda ostis Kesko. Ikola jaoks oli see väga hea tehing.

Pärast seda kolis ettevõtja mõneks ajaks Eestisse elama ja ajas Tallinna lähiümbruses kinnisvaraäri. Mõne aja pärast naases mees oma kodumaale, et jälle mööbliäriga tegelda.

Seekord ostis ta kokku väiksemaid mööblipoode ja rajas Koti-Idea. 2006. aastal loodud Koti-Idea on olnud ühe mehe show.

Ikola eesmärk oli kokku ostetud Vepsäläineni ja Koti-Idea ketid muuta 2010. aastaks Soome ja kogu Läänemere piirkonna juhtivaks mööblimüüjaks.

Kuna plaanid olid suured, siis tegutseti agressiivselt. Asjatundjate sõnul see ettevõtte pankrotti viia võiski, sest kui 2006. aastal andsid pangad veel lahkelt laenu, siis 2008. aastal oli olukord juba teine.

Juba eelmisel aastal oli märke, et Ikola mööbliketil ei lähe kõige paremini. Nimelt pidid mööbliostjad maksma kauba eest kohe täissumma, aga kaup jõudis oodatust tunduvalt hiljem kohale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing