Arvamus: tunneli lõpus paistab valgust

12. veebruar 2009, 07:23

Tulevikus hakatakse 2008. aastat meenutama
kui üht meie põlvkonna halvima investeerimiskeskkonnaga aastat. Ka pikemat
perioodi vaadates on pilt inetu - USA S P 500 indeks näitas aasta lõpus
viimase kümnendi tootluseks 13 protsenti, mis on halvim kümnend pärast
1940. aastat.

2008. aasta suutis nullida viimase kümne aasta kasvud. Pärast sellist kaost otsivad investorid tänavuselt aastalt iga väiksematki lootusekiirt.

Negatiivsed kasvunumbrid maailmas ja ettevõtete hägused kasumiväljavaated hoiavad turgu väljakutseid esitavana. Peamiselt USAs ja Euroopas kogetud panganduskriisi mõjud kestavad kogu aasta. Kuigi hullem on ehk möödas, kestab finantssektori mulli lõhkemisest tulenev deflatsioon jätkuvate kahjumite, pankrottide, riikide abipakettide, ühinemiste-ülevõtmiste kujul edasi. Negatiivne majandustsükkel jõuab ka arenevatele turgudele, kus järgmised 12 kuud on väga keerulised.

Finantsturud on õnneks tulevikku vaatavad. Oluline on iga väiksemgi märk, tänasest mustast veidigi hallimat tulevikku silmates paraneb investorite meeleolu. Sel aastal peavad investorid olema uutele suundadele väga avatud, sest majandus- ja turutingimused võivad muutuda ülikiiresti.

Üks lähikuude üllatusi võiks olla nõudluse järsk tõus. Siis võivad aktsiahinnad pöörata üles, eriti firmade puhul, mille hinnad on 18 kuu jooksul üle maailma enim kannatanud. Parimad väljavaated on ettevõtete võlakirjadel. Erinevaid varaklasse võrreldes on kõrgema reitinguga võlakirjad atraktiivsete hindade juures, samuti madalama reitinguga kõrge tootlusega võlakirjad. Huvitavat leidub ka aktsiaturgudel. Kaitsvad positsioonid ja Lääne turgude ülekaal võivad osutuda õigeks valikuks. Huvitavad sektorid on infrastruktuur, esmatarbekaubad ja tervishoid.

Aasta teisel poolel vaataksime Jaapani või energiasektori suunas, samuti maavararikastesse piirkondadesse, nagu Brasiilia või Venemaa. Nafta hind võib varemgi tõusta.
Praegu on oluline jälgida lühiajalisi väljavaateid. Turukeskkond võib silmapilk muutuda ja investorid ei jäta neid pöördeid kasutamata. Väljakutsete rohkusest hoolimata on tunneli lõpus siiski näha juba õrna valgust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing