BÖRS: Kullale ennustab kristallkuulike õnne

12. veebruar 2009, 18:42

Kuld flirdib 1000 dollari piiriga üsna
häbitult ning viskas 943 dollari juures silma juba neljakohalisele hinnale.

Kas investorid on taas usku turgudesse kaotamas, et ohutuks pelgupaigaks peetavat toorainet kokku ostavad?

Eile saavutatud tase oli viimase kuue kuu üks kõrgeimaid ja plaatina tõusis mängeldes nelja kuu tippu.
Tavaliselt näitab väärismetallide ralli vastassuunalist käiku aktsiaturgudel. Nii ka seekord, Aasia ja Euroopa turud lõpetasid punastes toonides ja USA kauplemise algus samuti heledat lendu ei ennustanud.

Sprott Asset Managementi asutaja ja juht Eric Sprott sõnas Bloombergile, et ostab hoolega kullakange ja kullatootjate aktsiaid ning müüb kogu ülejäänud aktsiaturgu lühikeseks.

See ei tarvitse olla halb mõte. S P finantsvaldkonna indeks kukkus viimase 11 kuuga 62 protsenti, kuid kuld kaotas selle ajaga vaid 5 protsenti – mitte et turgudel võiks alati mineviku järgi tulevikku ennustada, aga praegu on see ehk põhjendatud.

Lähikuud ei too tõenäoliselt turgudele kindlamat tõusu ning kuni USA valitsus abipaketti kui kuuma kartulit ühest käest teise viskab ja investorite kannatuse juba päris korralikult proovile paneb, on nõrganärvilistel turvalisem valida just särav metall.

Kuigi paljud prognoosid on end tõestanud väärtusetutena, ei saa neist siiski päris mööda minna. Goldcorpi asutaja Rob McEwen ootab kulla hinna tõusu 2000 dollarini järgmise aasta lõpuks ning ambitsioonikamana näeb kristallkuulikeselt 5000 dollarit nelja aasta möödudes.

Citic Securitiesi analüütik Chen Yonglin panustab stabiilsele kullale aasta esimesel poolel ning sellele järgnevale jõudsale tõusule.

Kui ei ole julgust või piisavat rahapuhvrit, et ka praegu leiduvaid pärleid aktsiarusudest otsida, on ehk kindlam panustada metallile, mis on aegade jooksul nii palju kirgi kütnud.

Tallinnas liigutati börsipäeva lõpus suuri pakke Norma aktsiatega, mille kogukäibeks kujunes 7 miljonit krooni. Aktsia hind langes 2,61%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 18:42
Otsi:

Ava täpsem otsing