Märt Rask: kohtunikke vähemaks kohtujuristide arvu suurendades

12. veebruar 2009, 12:10

Täna kohtunike täiskogul arutusel olev
kohtute seaduse eelnõu kavand näeb ette kohtunike kohtade vähendamist.
Kohtunikukohtade vähendamisega paralleelselt loodaks juurde praegu kasinaid
kohtujuristide kohti.

"Ilmselt on järgnevate aastate valitsev tendents, ja seda mitte ainult majanduskriisist tulenevalt ja sõltumata valitsusest, see, et avaliku sektori kulutusi tuleb vähendada. Valitsuse poolne surve kohtusüsteemi kulutuste optimeerimiseks jätkub eelarveläbirääkimistel kõigil tasanditel," kirjeldas riigikohtu esimees Märt Rask praegust olukorda. "Üheks võimaluseks peetakse kõrgepalgaliste ja tugevate sotsiaaltagatistega ametikohtade vähendamist. See on üsna objektiivne reaalsus, mida maha vaikida või ignoreerida ei ole mõistlik," jätkas Rask.

"Oma eelmise aasta ettekandes ütlesin ma välja riigikohtu esimehe seisukoha kohtunike arvu vähendamise kohta ja mul ei tule täna seda seisukohta muuta. „Alles pärast piisava kohtujuristide korpuse loomist saab hakata rääkima võimalikust kohtunikukohtade arvu proportsionaalsest vähendamisest, mis aga peaks olema seadusandja, mitte täitevvõimu otsustus“. Eelnõu regulatsioon ei järgi tsiteeritud seisukohta, vaid näeb ette kohtunikukohtade vähendamise samaaegselt kohtujuristide kohtade loomisega," kirjeldas Rask eelnõu kavandisse kirjapandut.

Samas nõustus Rask seaduseelnõu ekspertkomisjoni poolt osundatud puudusega kohtunikekohtade vähendamise osas. Ei saa loota selle peale, et mingite õigusökonoomiliste arvestustega on võimalik tõestada Eesti jaoks vajalik kohtunikukohtade arv, sest meie riigis ei toimu funktsioonipõhist eelarve koostamist. Lahendusena näen siinkohal teatud kaitseklauslite eelnõusse kirjutamist, mille kohaselt ei saaks riigikogu ilma kohtute nõukogu ära kuulamata kohtunike arvu vähendada. /.../ Sellise regulatsiooni loomisel tuleb eelnõus sätestada praegune kohtunike arv ja luua regulatsioon, kuidas toimub kohtunikukohtade arvu muutmine, kirjeldas Rask võimalikke lahendusi, kuidas eelnõu kavandis sellesisulist puudust leevendada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. February 2009, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing