Kas 13. kuupäeva reedet tasub karta?

13. veebruar 2009, 13:47

Paljud inimesed usuvad, et kui reede langeb
13. kuupäevale, siis on parem üldse kodust mitte välja minnagi, nagunii juhtub
midagi halba. Sel aastal tuleb neil lausa kolm vaba päeva võtta, sest tänane ei
jää viimaseks. Reede satub 13. kuupäevale ka 13. märtsil ja 13. novembril.

Tavaliselt see nii sagedasti ei juhtu. Kolm reedet 13. kuupäeval ühe aasta jooksul juhtub korra 11 aasta jooksul. Ebausklikkusesse kaldujad võivad siit välja lugeda, et see aasta peaks seega tulema eriti õnnetu ning tõepoolest, majanduslangus laamendab kõikjal maailmas, börsid kukuvad ja paljud inimesed jäävad töötuks.

Ka pilku minevikku heites võib leida piisavalt põhjust muretsemiseks. Apollo-13 startis Kuu poole 11 aprillil 1970. Kui liidame selles kuupäevas sisalduvad numbrid kokku, siis tuleb summaks 13 (1+1+4+7+0=13). Aastaarvust tuleb muidugi võtta ainult kaks viimast numbrit, sest muidu ei tule arvutus välja. Asi läheb veel põnevaks, sest õnnetus, mis reisi Kuule nurjas, juhtus 13 kuupäeval. Meeskond pääses siiski õnnelikult Maale tagasi, võib-olla sellepärast, et 13. kuupäev polnud reede, kirjutas LiveScience.

Kui haiglad peaks ulatuma 13. korruseni, siis jäetakse see korrus sageli vahele. Veelgi kindlamini juhtub seda hotellidega. Kes see ikka tahaks võtta tuba 13. korrusel.

Kuulus Ameerika röövel Butch Cassidy sündis reedel, 13. aprillil. Ka Fidel Castro sündis reedel, 13. augustil. USA president Franklin Delano Roosevelt kartis iga kuu 13. kuupäeva niivõrd, et keeldus siis reisimast ning ei korraldanud ka lõunasööke külalistele sel õnnetul kuupäeval. Ka Napoleon ja Herbert Hoover kartsid 13. kuupäeva paaniliselt. On välja pakutud, et Jeesuse ristilöömine sattus samuti reedesele päevale.

Aga mis on sellise uskumuse põhjuseks, et reede 13 toob halba õnne? Seda ei tea täpselt keegi. On pakutud välja, et müüt oli levinud juba keskajal, kuid selle kinnitamiseks ei ole kirjalikke andmeid. Paljud uurijad usuvad, et müüt on loodud küllaltki hiljuti, alles 19. sajandil. Siiski ei saa välistada, et suulise pärimusena esines ta juba tunduvalt varem, sest nii 13. kuupäeva kui ka reedet on kristlikus läänemaailmas kogu aeg halva õnne toojateks peetud.

Eelmisel aastal teatas Hollandi kindlustusstatistika keskus, et tegelikult juhtub õnnetusi keskmisest vähem, kui reede langeb 13. kuupäevale. Selle põhjuseks võib olla inimeste suurem ettevaatlikkus. Samas 1993. aastal ajakirjas British Medical Journal avaldatud uurimuses väidetakse jällegi, et 13. kuupäeval toimub keskmisest rohkem liiklusõnnetusi.

Tegelikult on igasuguste statistiliste andmetega võimalik manipuleerida ning vajadusel leitakse alati ka tõendeid. Ülaltoodud näited Fidel Castro ja Butch Cassidy sünnist neil päevadel ei veena ühtki arukat inimest. Igal päeval on sündinud nii kurjategijaid kui õilishingi. Mõtlema, et midagi peab siin taga olema, võiks hakata alles siis, kui reedel kolmeteistkümnendal oleks sündinud massimõrvarid Adolf Hitler, Jossif Stalin, Pol Pot ja Saddam Hussein, aga nii see õnneks ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing