Kraft: ettevõtjad peaksid tardumusest üle saama

13. veebruar 2009, 12:09

Nordea Panga juhi Vahur Krafti arvates
peaksid ettevõtjad oma hoiakuid muutma ja tardumusest üle saama, võtma ise
aktiivsem roll, pakkudes pankadele välja lahendusi.

Pangajuhi sõnul ületas nii eraisikute kui äriühingute laenukasv aasta arvestuses 60-70%. Tänavuste laenumahtude osas on erinevaid arvamusi, kuid suure tõenäosusega jääb laenukasv Krafti arvates nulli ümber või toimub portfelli vähenemine.

"Teisalt teame, et laenuandmine on üks oluline osa majanduse vereringest, investeeringute tegemisest ning kui laenukraanid keeratakse väga tugevalt kinni, võib ajaline lõtk majanduse kriisist ülesaamise probleemile veelgi süveneda. Siinkohal julgustan ka ettevõtjaid oma hoiakuid muutma ja tardumusest üle saama, võtma ise aktiivsem roll, pakkudes pankadele välja lahendusi, mida ettevõte ise teeb majandusega kohandumiseks, et uuele kasvurajale jõudmiseks," soovitas Kraft Nordea panga kodulehel avaldatud arvamusartiklis.

Majanduslanguse kontekstis näeme pangajuhi sõnul mitmeid märksõnu: nõrk välisnõudlus, jäik rahvusvaheline krediiditurg, investeeringute vähenemine, hoogsalt kasvav tööpuudus, kinnisvarahindade ja konkurentsivõime langus, eelarve defitsiit, avaliku sektori roll jne.

Kõikide nende väljakutsetega tuleb meil loomulikult tegeleda, kuid kui püüda fokuseeritult läheneda ning probleeme kompleksselt vaadata, siis usun, et jõuame palju kiiremini olukorra lahendusteni, rääkis ta.

Keerulistel aegadel ei tohi Krafti sõnul keskenduda probleemide üle kurtmisele ega halamisele, vaid lahenduste otsimisele. "Soovitan vaadata suuremat pilti ning kriisiolukorrast väljumiseks otsida meetmete kompleksi, mis omavahel kokku sobivad ja annavad parima tulemuse. Võrdleksin seda malemänguga, kus soovitud tulemuseni viib ainult erinevate sammude ettenägemine ja kombineerimine," ütles pangajuht.

Niisamuti peaksime ka täna otsima lahenduste tervikpaketti, mis koosneksid näiteks kulutuste vähendamisest, teatud investeeringute jätkamisest, restruktureerimisest, efektiivsuse tõstmisest, märkis Kraft.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2009, 12:45
Otsi:

Ava täpsem otsing