Läti pank: teil vähendati palka? Trahv 15 000 latti!

13. veebruar 2009, 18:51

Möödunud nädalal tuli Aizkraukles banka
kliendile Nataliale kiri, milles pank nõudis temalt ja kahelt teiselt
pereliikmelt trahvi, mis võrdus igaühe puhul 5%ga laenusummast.

See tähendab, et trahvi kogusumma ulatus 15 000 latini (umbes 332 000 krooni), kirjutas Läti ajaleht Tšas. Trahvi nõudmise põhjuseks oli lepingu punkt, mille kohaselt saab pank laenuvõtjat trahvida, kui too on oma majanduslikku seisu teadlikult halvendanud.Aizkraukles bankaAizkraukles banka

"Olime panga kirja saades šokeeritud, nägime, et iga meie pere liige - mina, poeg, mees - peab nüüd pangale selle eest 5 000 latti (ligi 111 000 krooni) trahvi maksma, et me oleks nagu peitnud andmeid oma majandusliku seisu kohta. Trahvi alternatiivina pakuti meile lepingut, millega oleks igakuiseid tagasimakseid oluliselt suurendatud. Mida teha, me ei tea. Kavatseme juristiga konsulteerida," rääkis Natalia.

Tuleb märkida, et laenu käendasid Natalia pereliikmed, kes teenisid veel üsna hiljuti korralikku palka. Natalia abikaasa on ärimees ja naine ise ametnik. Nagu teada, vähendati kõigil Läti riigiametnikel alates jaanuarist palka 15%, mis tähendab, et pangad võivad inimesi massiliselt trahvima hakata.

Läti tarbijakaitseameti juht Baiba Vitolina ütles, et sellise kirja saamisel ei tohi mingil juhul nõustuda laenulepingu muutmisega.

"Meile on tulnud juba 15 kaebust Aizkraukles banka peale, mis püüab iga hinna eest laenulepinguid ümber teha ja pisiasjade eest trahvida. Eile esinesin seimi komisjonis ja seal otsustati panku laenuvõtjate suhtes agressiivse poliitika eest karistada," rääkis Vitolina.

Samal ajal saavad tuhanded ja tuhanded laenuvõtjad Aizkraukles bankalt uusi kirju. Juba on tarbijakaitsjaile teatatud sellest, et pank esitab laenuvõtjaile uusi nõudmisi. Näiteks, informeerida panka oma viimase poole aasta sissetulekutest ning kogu 2008. aasta ja 2009. aasta jaanuari töötasult makstud maksudest. Ühtlasi tuleb panka viia kinnistusraamatu väljavõte, fotod ja maksekviitungid, kui laenu võeti ka eluaseme remondiks.

Sissetuleku ning maksude kohta peavad aru andma mitte üksnes laenuvõtjad, vaid ka nende käendajad. Kogu Aizkraukles banka nõutud info tuleb kokku ajada ning esitada 30 päeva jooksul. Kes seda ei tee, saab trahvi.

Täiendava info nõudmist on Aizkraukles banka põhjendanud Finantsturgude ja kapitali komisjoni nõudega monitoorida laenuvõtjate maksejõulisust. Komisjon ise eitab seda, et oleks nii detailset ülevaadet laenuvõtjatest nõudnud.

Praeguseks on Aizkraukles banka pikendanud täiendavate dokumentide esitamise aega 30 päevalt mõne kuuni.

Oletatakse, valimiste eel püüavad võimud pankade aplust ohjeldada. Esimese meetmena võib Finantsturgude ja kapitali komisjon neid trahvida. Lähitulevikus võidakse muuta ka Läti seadusandlust ja keelata pankadel teadlikult halvendada oma klientide rahalist seisu.

Kinnisvarabuumi ajal paistis Aizkraukles banka teiste kommertspankade seast silma sellega, et andis eluaseme ostjaile laenu 105% kinnisvara tollasest turuväärtusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing