Praegune kriis võib tuua palju ohvreid

13. veebruar 2009, 06:52

Viimastel kuudel on mitu majanduskriisis
ränki kaotusi vastu võtnud ettevõtjat endalt elu võtnud.

Volkswageni aktsiatega ebaõnnestunud tehingu teinud Saksa multimiljardär Adolf Merckle heitis ennast rongi ette. Chicago kinnisvaramogul Steven Good lasi ennast oma Jaguaris maha. Kurikuulsa Bernie Madoffi mahhinatsioonides 1,4 miljardit dollarit kaotanud Prantsuse aristokraatide järeltulija René-Thierry Magon de La Villehuchet lõikas endal veenid läbi. HSBC kindlustusjuht Christen Schnor poos ennast omaenda vööga üles ühes Londoni 750 dollarit ööpäevas maksvas hotellitoas.

Need on finantstippude enesetapud, millele lisanduvad kümned vähemtuntud majandustegelaste otsused eluga lõpparve teha. Mõned neist tapsid enne iseendale käe külge panemist ka oma pereliikmed.

See kõik paneb arvama, et majanduslangus toob enesetappude laine, mille suurimaks riskigrupiks on majandusraskustesse sattunud inimesed.

Suitsiiditsükkel peegeldab majanduse tervist
Statistika ei anna kindlat vastust selle kohta, kas kriisi ajal kasvab ettevõtjate ja teiste majandusega tegelevate inimeste suitsiidide arv.

Uuringud näitavad, et kõige suurem enesetapurisk kõikidest elualadest valitseb reeglina hoopis arstide seas - ilmselt suuresti sellepärast, et neil on lihtsam pääseda ligi surmavatele ravimikogustele.

Seda, et enesetappude arv üldiselt majanduskriisi ajal suureneb, kinnitavad eksperdid juba suurema kindlustundega. Dr Harvey Brenner Johns Hopkinsi ülikoolist nentis hiljuti New York Magazine'is, et enesetappude määra ja majanduskasvu vahel valitseb lineaarne suhe: suitsiiditsükkel peegeldab väikese ajanihkega majanduse tervist.

Kindlaks on tehtud, et töötus on üks tegur, miks inimesed otsustavad eluga lõpparve teha. Suure depressiooni ajal 1929-1933. aastal kasvas USAs enesetappude arv üsna järsult (14-lt 17-le 100 000 inimese kohta), töötuse määr kasvas samal ajal 3,2 protsendilt 24,9 protsendile. Ja kuigi suurte numbrite taga on töölisklass, võtsid endalt toona elu ka mitmed prominentsed pankurid ja investorid.

Kui üks USA riigiraadio intervjueeritav hiljuti väitis, et pankurite depressiooniaegne enesetapulaine on müüt, sai ta naiskuulajalt järgmise vastuse: "Minu vanavanaisa võttis endalt krahhi tõttu 29. oktoobril 1929. aastal elu. Ta oli pankur Syracuse'is New Yorgi osariigis. Tõsi, ta ei hüpanud aknast välja, vaid lasi ennast maha. Aga olin veidi ärritunud kuuldes, nagu aktsiaturu-enesetapud oleksid müüt."

Statistika 2008. aasta enesetappude kohta USAs saabub alles kahe aasta pärast, kuid asjatundjad kardavad, et seekordne kriis võib tuua rohkem ohvreid kui eelmised. Eestis on enesetappude arv viimastel aastatel kahanenud.

Vabasurma tõukab staatuse langus
Inimesi tõukab vabasurma tihti just staatuse langus ja sellest saadud vaimne hoop, mitte niivõrd vaesusesse sattumine. Paljud ohvrid olid väga jõukad, just viimased paarkümmend aastat on lubanud paljudel jõukust koguda. Näiteks Merckle varandus oli hoolimata suurtest kaotustest 8 miljardit dollarit.

Kõik masendusse sattunud ei tee õnneks enesetappu, kuid USA psühhiaatrid näevad ka muude enesehävituslike käitumisviiside sagenemist: inimesed joovad ja tülitsevad rohkem.

Enesetappudest tuleb avalikult rääkida
"Teete õigesti, et sellest kirjutate," ütleb Ameerika enesetappude ennetamise fondi meditsiinidirektor Paula Clayton.

Vastuseks Äripäeva küsimusele, kas võlgadesse sattunud ettevõtja enesetapust kirjutada on hea mõte, märgib Clayton, et enesetappudest rääkivates lugudes on oluline tuua välja selle sammu tegelikud põhjused. Nii võisid võlad osutuda Eesti ettevõtja jaoks küll viimaseks piisaks karikas, kuid põhjusi oli tema surma taga siiski ilmselt rohkem.

"Kaks inimest võib saada sama teate, näiteks et pank ei refinantseeri laenu. Üks hakkab lahendust otsima, teine võtab endalt elu," viitab ta. Clayton rõhutab, et 90 protsenti enesetapjatest kannatab surma hetkel tõsiste vaimse tervise probleemide käes ning väga paljud kuritarvitavad meelemürke.

Ära häbene kriisi korral abi küsida

Hädasolijale:
Kui tunned, et finantsmured ei anna enam hingerahu, otsi abi.
Koosta nimekiri võimalikest lahendustest - juba võimaluste nägemine vähendab stressi.


Lähedasele:
Kui kahtlustad, et kellelgi sinu kõrval on mured üle pea kasvanud (ta on sünge, joob rohkem, on pidevalt nukrameelne ja väsib kiirelt jne), küsi tema murede kohta. Küsimine on alati hea asi, isegi kui saad tõrksa vastuse.
Kõige tähtsam on panna inimene professionaalset abi otsima ning siis ka ise selle raviarstiga rääkida.


Valik veebikülgi, kust leida abi

www.avitus.ee
www.eluliin.ee
www.arst.ee
www.kliinik.ee
www.mahena.ee/
www.gestalt.ee/
www.suicidology.ee
tnk.tartu.ee/
lahendus.net/
hingehoid.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2009, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing