Strateeg: Baltimaade valuutad devalveeritakse 50%

13. veebruar 2009, 20:17

Läti majandusseisu halvenemise tõttu
võidakse latti devalveerida 50%, mis kutsub naabermaades esile ahelreaktsiooni,
rääkis New Yorgis asuva kommertspanga Brown Brothers Harriman Co.
valuutastrateeg Win Thin.

"Läti paistab Leedu ja Eesti foonil silma sellega, et tal on ühtaegu väga suur välisvõlg kui ka riigieelarve defitsiit. Balti riikide vastastikune mõju on aga nii tugev, et kui Läti vastu ei pea, ei saa teised lihtsalt enam vastupanu osutada," rõhutas analüütik Bloombergile antud intervjuus.

Lati devalveerimise põhjuseks võivad saada kahanevad valuutareservid. Alates möödunud aasta juulist on need vähenenud 27% ja ulatuvad praegu vaid 4,7 miljardi dollarini. Sama ajaga kahanesid Eesti valuutareservid 5% ja on praegu 3,9 miljardi dollari peal. Leedu valuutareservid sulasid 13% ja ulatuvad hetkel 6,3 miljardi dollarini.

"Mingil hetkel võivad reservid ja eelarvelised vahendid ammenduda ja nad püüavad reservide vähenemist pidurdada," rääkis Win Thin.

IMFi laenuga trügis Läti suurimate välisvõlaga Euroopa riikide sekka. Läti välislaen moodustab praegu 130% riigi SKPst. Eestis on sama näitaja 108% ja Leedus 70%.

"Te ei saa praeguses maailmamajanduse olukorras välisele finantseerimisele loota. Mida pikemaks kriis venib, seda tõenäolisem on, et Balti riikide fikseeritud valuutakurss saab krahhi osaliseks," selgitas Win Thin.

IMF kahjustas tõsiselt oma mainet, lubades Lätil fikseeritud valuutakursi säilitada, lisas ta.

Läti sai IMFilt 7,5 miljardi euro suuruse laenu, kuid säilitas seejuures fikseeritud kursi. Laenu võtnud Valgevene pidi IMFi nõudel rahvusvaluuta devalveerima ja tänavu jaanuari algul langes Valgevene rubla kurss USA dollari suhtes rohkem kui 20%. IMF on valuuta devalveerimist nõudnud ka Ukrainalt, mille tulemusel on grivna poole aasta jooksul läinud dollari suhtes 52% odavamaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. February 2009, 20:19
Otsi:

Ava täpsem otsing