Võlale kaotatud elu

13. veebruar 2009, 06:44

Kuu aega tagasi Äripäevale intervjuu
andnud, võlgadesse ja maksuameti piitsutuste alla sattunud ettevõtja Hannes enda
lugu ajalehest vaadata ei jõudnud. Artikli ilmumisele eelnenud ööl võttis mees
suure koguse tablette ja hommikul ta enam ei ärganud.

Hannese (37) ema Mare Volteri laual on raamitud foto, kus päevitunud ja elurõõmus Hannes hoiab süles kolmeaastast poega. Laual põleb küünal, selle kõrval on poja telefon. "Telefon muudkui heliseb ja heliseb, küll laenunõudjad, küll pangatöötajad. Ammu enam ei helistanud talle sõbrad," ütleb ema.

"See tundub nii ebaõiglane, et ühel hetkel on su ees lihast ja luust poeg, ent korraga on sul temast järel vaid peotäis tuhka, mälestused ja hulk vastamata küsimusi," ohkab ema. Tema soov on rääkida avalikkusele oma poja lugu.

"Ma ei taha, et keegi sellises rägastikuks eksleks, sest seal varitsevad ohud, mida ei oska aimatagi. Mu soov on, et keegi võtaks vastutuse, muidu võivad väga paljud emad oma pojad kaotada."

Hannese äri sai alguse kümmekond aastat tagasi, kui tema äiast-ämmast said Eesti ühed esimesed lotomiljonärid ning osa sellest sai seemneks ka laste ärile. "See oli aeg, kus riik innustas ettevõtjaid. Julgustati võtma laene, looma firmasid, töökohti ja arendama ettevõtlust," räägib ema. Ja Hannese firmal, mis tegeles külmutatud liha- ja kanatoodete hulgimüügiga, läks järjest paremini.

Hannes oli Lilleküla poiss, tema isakodu asus Kuldnoka tänaval ja ema sõnul kasvas ta ütles lihtsate inimeste keskel. Tal oli palju sõpru ja üksmeelne klass.

Ühiskond nõudis edukust
"Ta tahtis olla edukas ärimees, ühiskond nõudis ju seda. Lihtne töötegija oli häbi olla, see polnud ühiskonnas mainekas," lausub ema.

Aastad lendasid kiirelt. Album on täis õnnelikke ja naerusuiseid perepilte. Aiamajas grillimas, tööd tegemas, suvised ristimis- ja leeris käimise pildid, lapsega mänguhoos, jne, jne. "Poeg oli Hannesele väga tähtis. Talle osteti parimad ja ka kallimad vankrid, riided, mänguasjad. Ta hoolis temast väga," ütleb ema.

Emaga oli Hannesel aga eriline side. Hannese tuttavad teavad öelda, et mees ütles alati häbenemata: "Ma pean kindlasti emale helistama! Ta peab teadma, kus ma olen." Tuttavad ütlevad, et ehk tundis Hannes omamoodi mehelikku vastutust ema ees. Täpselt sama vanalt, nagu lahkus Hannes, suri ka tema isa 37aastaselt traagiliselt liiklusõnnetuses.

Võimalik, et just isata kasvades oli tema süda avali ka teiste saatusekaaslaste ees. Näiteks võttis ta tööle kodutu noormehe, üritas leida talle katust pea kohale ja aitas eluga kohaneda. Ema ütleb, et umbes paar aastat tagasi algasid firmas esimesed raskused - ostjad jäid kauba eest võlgu ega mõelnudki tagasi maksta.

Võlad, mis ulatusid tollal 300 000 kroonini, aga aina kuhjusid ja lõpuks otsustas Hannes võtta firma päästmiseks Tallinna kesklinnas asuva korteri tagatisel 110 000 eurot ehk ligi 1,7 miljonit krooni laenu.

Ema hakkas muretsema
See oli aeg, kus ema süda hakkas aimama halba. Hannes hakkas klassikaaslastest ja sõpradest eemale hoidma. Algasid telefonikõned laenuhalduritelt ja võlanõudjatelt. "Kui ma temalt küsisin, et kuidas sul läheb, siis võttis ta mul alati käega kuklast kinni ja ütles: ema, ära muretse! Ma tulen sellest välja!"

Aga siis tuli naps ja lõpuks tabletid. Ta ei saanud enam magada ja palus arstil antidepressandid välja kirjutada," räägib ema. "Ottenhofi päästmine oli tema jaoks nii tähtis." Viimasel ajal ei võtnud Hannes firmast palka. Ütles emale, et võtab nii palju, kui hädapärast vajalik. Ettevõtte võlg ulatus juba nelja miljoni kroonini. Ka pereelu kippus lagunema, naine kolis koos lapsega vanemate juurde maale.

"Märgid näitasid, et ta hinges on liiga suur valu. Nüüd olen ma endalt sadu kordi küsinud: kas ma oleks saanud midagi teha? Lohutasin vaid teda ja ütlesin, et lahenda oma praegust olukorda nagu ristsõnamõistatust," meenutab ema.

15. jaanuari õhtul helistas Hannes emale ja oli optimistlik. Ta ütles vaid, et võtab täna õhtul veidi rohkem tablette, et magada saaks. Kuid neid oli liiga palju. "Summad ja nõudmised läksid sedavõrd suureks, et see kõik kasvas tal üle pea. Pangad ja maksuamet hukutasid selle poisi."

Haldur lähtub seadusest
Kerly Lillemets, maksu- ja tolliameti võlgade sissenõudmise talituse juhataja
Maksu- ja tolliamet lähtub maksuvõlgade sissenõudmisel maksukorralduse seadusest ning olenemata üldisest majanduse seisundist on maksuhalduril kohustus nõuda sisse maksuvõlad. Kuivõrd riigieelarve peamiseks tuluallikaks on maksutulu, on maksuvõlgade sissenõudmine vajalik avaliku halduse kulude katmiseks vajaliku tulu saamise eesmärgil.

Suhtlemisel maksuvõlgnikuga lähtub maksuhaldur eelkõige teeninduse heast tavast. Makseraskustes maksumaksjatele soovitaks eelkõige mitte hoida kõrvale probleemide lahendamisest.

Maksuhalduri ülesandeks ei ole ettevõtluse seiskamine, vaid muu hulgas ausa ja maksukuuleka ettevõtluskeskkonna kujundamine. Seega ei tohiks karta koostööd maksuhalduriga maksuvõla likvideerimisel.

Üheks võimaluseks ajutiste makseraskuste tekkimise korral on ajatada maksuvõlgade tasumine. Kui maksumaksja soovib tavakorras (st mitte lihtsustatud korras) oma maksuvõlgasid ajatada, siis selle otsustamisel saab määravaks maksumaksja eelnev maksekäitumine ning vajadusel usaldusväärse tagatise omamine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2009, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing