Eriarstiabi -500 miljonit!?

14. veebruar 2009, 14:37

Valitsuse otsus kärpida
ravieelarvet 500 miljoni krooni võrra saab haigekassa hinnangul
toimuda ainult eriarstiabi arvelt. Otsuse vaidlustamiseks esitas haigekassa
valitsusele märgukirja, kirjutab Äripäeva Meditsiiniuudiste portaal.

"Muude asjade osas on meil juba kõik võimalikud kärped tehtud. Ainsat kokkuhoiu kohta näeb haigekassa veel vaid eriarstiabilt," kommenteeris haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel valitsuse otsust seoses riigieelarve hiigelkärpega vähendada muuhulgas ka haigekassa ravieelarvet 456 miljoni krooni võrra. Otsust põhjendas valitsus sotsiaalmaksu laekumise vähenemisega.

"Hakkasime selle otsuse peale tugevasti protestima. Ei ole niisama, et kärbime 500 miljonit. Sellel on tõsised tagajärjed," rääkis Koppel, kelle sõnul saatis haigekassa valitsusele märgukirja, milles juhtis tähelepanu kärpe võimalikele tagajärgedele.

Juhul kui kärbe läheb planeeritud ulatuses läbi, toob see ravikindlustaja sõnul kaasa haiglatele eraldatavate rahade vähenemise ning järjekordade pikenemise.

Sama meelt on Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik.

„Kuigi järjekorrad on meil olnud võrreldes mõnede naabermaadega, näiteks Skandinaavia riikidega suhteliselt mõistlikud, on kättesaadavuse langus pikemas perspektiivis vaieldamatult oluline terviserisk nii indiviidi kui ühiskonna tasemel ning toob summa summarum kaasa kulutuste suurenemise,“ ütles Siigur.

Alliku sõnul ei saa käsitleda kõiki erialasid üheselt. Vähemalt senises mahus tuleks tagada erakorralise töö maht ja nn aegkriitiliste erialade kättesaadavus, näiteks onkoloogia, kardiokirurgia, hemodialüüs ja sünnitusabi. Seega peaks haigekassa Alliku arvates lepingu sõlmimisel arvestada haiglate eripäradega.

Siigur tõdes, et eriarstiabi on haigekassa eelarves suurim kulurida ning ta ei näe küll praegu seda kohta, kust haigekassa veel tasakaalu säilitades kärpida saaks.

„Küll tahaks ma aga meelde taas tuletada haigekassa reserve, mis aastate jooksul just kriisiolukordadeks kogutud. Kui kuskil lõigus läheb selgelt kriitiliselt kitsaks kätte, siis tuleks need kasutusse võtta," rääkis Siigur.

Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule ei tahtnud spekuleerida, milliseid probleeme eriarstiabi raha vähendamine kaasa tooks. Sule ütles, et haiglate liit on teinud haigekassale ettepaneku järgmisel kolmapäeval kokku saada ja arutada, kuidas antud olukorras edasi toimida.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. February 2009, 14:49
Otsi:

Ava täpsem otsing