Kaitseraha -667 miljonit krooni!

14. veebruar 2009, 08:37

Kaitseminister Jaak Aaviksoo esitas eile
õhtupoolikul rahandusministeeriumile valitsuses kokku lepitud eelarvekärpe,
mis vähendab kaitseraha 667 miljonit krooni.

Selle lükkega kahaneb riigi kaitse-eelarve tänavu 14 protsenti ehk 1,75%-ni prognoositavast SKP-st. Seni arvestas kaitseministeerium selleaastaseks eelarveks 1,9% SKP-st, teatas ministeerium.

Kaitsevaldkonna tänavuseks eelarveks kujuneb seega 4,230 miljardit krooni (koos välisabiga 4,634 miljardit krooni).

Kaitseminister Jaak Aaviksoo sõnul vähendati kaitse-kulusid enim võrreldes teiste eluvaldkondade kärbetega.

"Selline otsus on vastuvõetav, arvestades rasket eelarveolukorda, ent sellisel vähendamisel on ka reaalsed tagajärjed meie rahvuslikule julgeolekule," ähvardas Aaviksoo.

Valitsusliidu senises programmis oli seatud eesmärgiks viia järgmiseks aastaks kaitse-eelarve 2%-ni SKP-st. Aaviksoo sõnul tuleb nüüd kokku leppida uus ajagraafik kaitsekulude viimiseks nimetatud tasemele.

Kõige enam puudutab eelarvekärbe varustuse ja materjalide ostmist plaanitust 25% võrra väiksemas mahus. 210-miljoniline kärbe tähendab muuhulgas Saksamaalt veokite hankimise edasilükkamist, laskemoonahangete ja kaitseväelaste varustuse ja mõnede relvasüsteemide soetamise ajatamist. Suurimaks ärajäänud ehitushankeks kujuneb Miinisadama 3. ja 4. kai rekonstrueerimise edasilükkamine (74 miljonit krooni).

Ka kaitsevaldkonna tegevus- ja palgakulusid kärbiti kokku 206 miljoni krooni võrra. Kaitseministeeriumi kärbitakse palgakulusid 7% ja majanduskulusid 10%. Samuti kõigis valitsemisala allasutustes: kaitseväes, kaitseliidus, kaitseressursside ametis, teabeametis, Seli tervisekeskuses ja Laidoneri muuseumis. Samuti vähendatakse 7% võrra ajateenijate igakuist toetust.

"Kaitsevaldkonnas ei saa kuidagi eelistada sõdureid ohvitseridele või ajateenijaid ametnikele. On kahetsusväärne, et valitsuskoalitsioon ei jõudnud samasugusele solidaarsele ja õiglasele kokkuleppele, millega oleks kärbitud ühtlaselt kogu avaliku sektori palga- ja majandamiskulusid," on kaitseminister nördinud.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. February 2009, 08:37
Otsi:

Ava täpsem otsing