USA süstib majandusse 787 miljardit dollarit

Kertu Ruus 14. veebruar 2009, 07:39

USA Senat võttis reede hilisõhtul vastu 787
miljardit dollarit maksva majanduse elavdamise paketi. Esindajatekoda oli andnud
paketile oma heakskiidu juba varem samal päeval ning Senati otsusega on pikka
aega arutlusel olnud kava lõpuks nii kaugel, et ootab veel vaid presidendi
allkirja. Selle annab president Barack Obama suurima heameelega: tegemist
on tema esimese suure võiduga parlamendis.

Abikava, mis koosneb kolmandiku ulatuses maksukärbetest ja kahe kolmandiku ulatuses valitsuskulutustest, läks Senatis läbi häälteenamusega 60:38. Koos demokraatidega hääletas paketi poolt kolm vabariiklasest senaatorit ning see oli ka minimaalne pooldajate arv, mida eelnõu vastuvõtmiseks tarvis oli. Esindajatekojas ei saanud pakett vabariiklastelt mitte ühtki häält (hääled jagunesid 246:183) ning ka seitse demokraati hääletas vastu. Vastaste kriitika: liiga palju mõttetut raiskamist.

Suures osas selle kava pärast loobus neljapäeval ka vabariiklasest senaator Judd Gregg minister Obama pakutud kaubandusministri kohast. Gregg hääletas kava vastu ja märkis, et see vaid keskendub kulutamisele ega tegele tegelike probleemidega. Vabariiklased juhtisid tähelepanu ka sellele, et neil polnud füüsiliselt aega tutvuda neljapäeva õhtul avalikustatud enam kui 1000leheküljelise eelnõuga.

Kava tõstab USA võla ligi 12 biljonile dollarile. Sellel aastal pumbatakse majandusse umbes 185 miljonit dollarit, järgmisel 399 miljonit dollarit. Rahaeralduste ring on lai: töötutoetused, taastuvenergeetikaprojektid, tee-ehitus, toidutalongid, kolledžistipendiumid jne.
Maksusoodustusi said nii üksikisikud kui ka ettevõtted. Muuhulgas saavad viimased kiirendatud korras maha kanda tänavu seadmetele kulutatud summad, samuti on ette nähtud soodustused taastuvenergeetika kasutajatele. Kava seab reeglid ka riigilt abi saavate eraettevõtete juhtide palkadele ja boonustele, millele seatakse kindlad piirangud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing