Haidary jäi ilma 140 miljoni lootusest

Koit Brinkmann 17. veebruar 2009, 00:00

Maakohus pidi arutama 1990ndatel Raplas Lacto piimatööstust omanud Haidary hagi Lacto kunagise tegevjuhi Randar Tamme ning ASide Grand Marketing ja Leonarda Invest vastu. Haidary nõudis neilt 140 miljonit krooni, kuid ei tema ega ta esindaja istungile ei ilmunud. Seetõttu jättis kohus tsiviilasja läbi vaatamata.

Leonarda Investi esindava vandeadvokaat Raivo Lausi sõnul on asi menetluses juba aastaid. Vahepeal see peatati, kuna Haidary vaidlustas piimatööstuse aktsiate ülemineku Leonarda Investile, pidades seda ebaseaduslikuks võõrandamiseks.

Grand Marketing oli 2003. aasta jaanuaris pankrotistunud ASi Rapla Dairy üks suuremaid võlausaldajaid. Leonarda Invest oli piimatööstust omanud Lacto aktsionär. Andrei Žukovile kuuluv Leonarda Invest on ka Tallinna Äripanga suurim omanik.

Haidary alustas Eestis äri 1990. aastate keskel. Talle kuuluv Lacto võttis rendile pankrotiohus Rapla piimakombinaadi, mille territooriumile rajati Eesti moodsaim piimapulbritööstus. See läks maksma ligi 200 miljonit krooni. Ehituseks ja sisseseadeks laenas raha Hansapank.

Haidary ärid kiskusid kiiva pärast seda, kui selgus, et Lacto müüs Eesti toodangu pähe imporditud ja kohapeal ümber pakendatud kaupa. Et kahjunõuetest ning pankrotist pääseda, kantis Haidary Lacto vara ASi Rapla Dairy, mis pankrotistus 2003. aastal kaks nädalat enne Lactot.

Suvel 2003 pandi ettevõtte tervikvara 260miljonilise alghinnaga müüki. Hiljem langes hind mitu korda, 2004. aasta veebruaris ostis pankrotipesast vara 70 miljoni krooniga Hansa Liising.

2007 sügisel kuulutas kohus Haidary tagaotsitavaks, kriminaalasja arutamiseni toona ei jõutud, sest afgaani esindaja teatel lõpetas Haidary tema volitused ja ärimeest ennast kohtus polnud.

Seejärel on Haidary korduvalt Eesti kohtutest eemale hoidnud. Tema suhtes plaaniti Euroopa vahistamismääruse kohaldamist, ent selleks peab Haidary sisenema euroliidu territooriumile. Tema vastu on algatatud kriminaalasi ning väidetavalt varjab mees ennast Afganistanis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing