Lääne langus halvab Ida- ja Kesk-Euroopa

Sirje Rank 17. veebruar 2009, 00:00

Bumerangina jõuab löök tagasi Lääne-Euroopasse, mille pangad on Itta suuri (valuuta)laene andnud. Tööpuuduse kasv ja valuutade nõrgenemine suurendab probleemsete laenude osakaalu, survestades juba ka euro kurssi.

"Pea kõik Kesk- ja Ida-Euroopa riigid on 2009. aastal majanduslanguses," prognoosis Londoni konsultatsioonifirma Capital Economics analüütik Neil Shearing, nimetades värskeid makronumbreid Eestist, Ungarist, Tšehhist ja Slovakkiast "šokeerivateks".

Langus on kiire - veel läinud aasta sügisel ennustas Rahvusvaheline Valuutafond Kesk- ja Ida-Euroopas tänavuseks 2,5protsendilist majanduskasvu (uus prognoos on 0,4 protsenti).

Ungaris kahanes tööstustoodang mullu detsembris eelnenud aastaga võrreldes 23,3 protsenti ning majandus läks kahe aasta jooksul teist korda langusesse. Analüütikud prognoosivad tänavu SKP langust 4-5 protsenti. "Ungarit, nagu teisi Kesk-Euroopa riike, on tabanud tööstussektori kriis, mille on tinginud nõrk siseturu nõudlus ja ekspordi vähenemine," seisab Danske Banki kommentaaris.

USA autopealinna järgi end uhkelt Euroopa Detroit'ks tituleerinud Slovakkias piiravad välismaised autotööstused tootmist - jõuka Euroopa tarbimisele rajatud mudel tõrgub, sest ka Lääne-Euroopa on languses. Saksamaa SKP kahanes läinud aasta viimases kvartalis 2,1 protsenti.

Oktoobrist on Slovakkia eksport vähenenud 40 protsenti ning aasta viimases kuus kahanes tööstustoodang 16,8 protsenti. Kia Motorsi Žilina tehases käib töö kolme vahetuse asemel ühes ning Peugeot Citro?n koondab ligi 200 inimest. Autotööstuse toodang võib tänavu veerandi võrra väheneda ning Slovakkia majanduse kasvutempo aeglustub 2007. aasta 10,4 protsendilt 2,4 protsendile.

Samad tendentsid on Tšehhis, kus on samuti suur autotööstuse osakaal nii tootmises kui ka ekspordis. SKP kasvas viimases kvartalis protsendi võrra - langusesse minek on aja küsimus.

Allakäigule annab hoogu kapitalinappus - Ida-Euroopa on see regioon maailmas, mis kapitali pagemisest kõige enam kannatab. IIF (Institute on International Finance) prognoosib, et laenuraha sissevool n-ö arenevasse Euroopasse kahaneb 2007. aasta 393 miljardilt dollarilt 30 miljardile. Sellised kõikumised on "pretsedenditud".

Buumi ajal Ida-Euroopasse laenuraha kühveldanud Lääne-Euroopa pangad on mures oma varade pärast ja teevad Brüsselis ja Frankfurdis lobitööd, et Ida-Euroopale appi minna. Tuleval kuul arutavad teemat ELi rahandusministrid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing