Hüdrofoobne liiv paneb riisi kõrbes kasvama

17. veebruar 2009, 16:22

Veepuudus on paljudes piirkondades väga
terav probleem. Puhast vett ei jätku sageli isegi joomiseks, rääkimata näiteks
põldude niisutamisest. ÜRO andmetel sureb veepuuduse Hüdrofoobne
liiv paneb riisi kõrbes kasvamatagajärjel igal aastal 1,6 miljonit
inimest.

Sellest lähtuvalt on Araabia Ühendemiraatide ettevõte DIME Hydrophobic Materials koostöös saksa teadlase Helmut F. Schulzega töötanud välja nanotehnoloogilise materjali, millega saab katta liivaterasid, et muuta nad hüdrofoobseks ning vastavatest liivateradest kiht veele raskesti läbitavaks, kirjutas Physorg.

DIME inseneri Fahd Mohammad Saeed Harebi sõnul saab nende liiva kasutada veevaestes piirkondades, et takistada vee kiiret infiltreerumist sügavamale pinnasesse. Mullakihi alla paigutatakse 10 cm paksune hüdrofoobse liiva kiht. Sellise kihiga põldu peaks niisutama vaid korra päevas ning veekadu väheneks kuni 75 protsenti.

Materjali koostis, millega liivaterad kaetakse, on salajane. Selle nimeks on SP-HFS 1609. Saksamaa Hüdrofoobne liiv paneb riisi kõrbes kasvamakeskkonnaagentuur on materjali kasutamise keskkonnale ohutuks tunnistanud. DIME tehas suudab päevas toota 3000 tonni nanomaterjaliga kaetud liiva.

Sarnaste omadustega liiva üritatakse välja töötada ka Araabia Ühendemiraatide ülikoolis. Ülikooli teadlased viivad läbi katseid, et teha kindlaks, kas hüdrofoobse liivakihi peal olev kõrbepinnas sobiks riisi kasvatamiseks. Riis on eriti veenõudlik põllukultuur, mis kasvab veest läbiimbunud põldudel.

Veepuudus muutub maailmas tõenäoliselt järjest teravamaks probleemiks. Pidevalt suurenev inimkond tahab süüa ning seega on vaja üha enam vett põldude niisutamiseks ning kasutusele tuleb võtta ka alad, kus varem viletsate klimaatiliste tingimuste tõttu põllupidamist ei toimunud. See aga survestab veelgi kasinaid mageda vee varusid, mistõttu võib uskuda, et probleemi lahendamiseks võetakse kasutusele väga erinevad meetmed. Alates merevee magestamisest kuni hüdrofoobse liivani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2009, 13:00
Otsi:

Ava täpsem otsing