Kunstiakadeemia varjatud rendidiil kesklinna majaga

17. veebruar 2009, 06:55

Uue maja ehituse lävel Eesti
Kunstiakadeemia sõlmis konkurssi tegemata rendilepingu Tallinna kesklinnas asuva
Estonia puiestee 7 omaniku Teatri Majaga.

Ehkki hoone üks omanik, Reformierakonna rahastaja Märt Vooglaid taandas end ootamatult enne lepingu allkirjastamist maja omanikfirmast, ripuvad fassaadil endiselt sildid: Manutent - üürile anda.

Tallinna kesklinna ühe magusama ärihoone Estonia puiestee 7 rendileandmist Vooglaid ei kommenteerinud. Ka polnud võimalik teada saada, kui olulist rolli võisid lepingu sõlmimisel mängida poliitilised jõujooned, sest Vooglaid on aastaid olnud Reformierakonna suurrahastaja. Samuti on Kunstiakadeemia rektor Signe Kivi kuulunud pikka aega Reformierakonda.

"Ma ei ole enam selle maja omanik, ärge mulle enam helistage," lausus Vooglaid. Ka Signe Kivilt ei õnnestunud eile telefoni teel kommentaari saada.

Läbirääkimiste ajal Teatri Maja OÜ omanik vahetus

Vooglaiu firma Manutent taandas oma osaluse Teatri Maja OÜst ajal, kus läbirääkimised ruumide rentimiseks olid jõudnud õnneliku lõpuni ning allkirjastada jäi veel vaid tulus leping. Teatri Maja praegune omanik Rosslyn Invest kuulub Vladimir Gamuletskiyle, juhatuse liige on aga Manutendi kauaaegne pearaamatupidaja Ivi Shcwarz. Just viimane oligi akadeemia andmetel mullu novembris alanud läbirääkimiste kontaktisik.

"Konkurssi me otseselt ei korraldanud," ütles Eesti Kunstiakadeemia finantsdirektor Andri Simo. "Uurisime kahe kuu jooksul Tallinna kesklinnas maju, mis meile sobiksid suuruse ja konfiguratsiooni poolest. Samuti otsisid mitmed kinnisvarabürood ja AS Riigi Kinnisvara meile sobilikku hoonet. Büroopindu on palju saadaval, aga need olid kallid. Teiseks ei olnud teistel hoonetel suurt ruumi, kuhu mahutada meie raamatukogu, mis nõuab kõrget ruumi," selgitas Simo.

Ta ütles, et akadeemia sõlmis kaheaastase lepingu firmaga Teatri Maja 27. jaanuaril. Hoone võetakse rendile alates järgmisest aastast kaheks aastaks, vajadusel pikendatakse rendilepingu kehtivust iga poole aasta tagant. Rendipinda on majas ca 4400 ruutmeetrit ja hind on 83 krooni ruutmeetri eest kuus. Firmal on kohustus investeerida 2,5 miljonit krooni, et kohandada ruumid õppe jaoks.

Teised majad kallid või muidu sobimatud

Simo väidab, et nad küsisid pakkumisi ka mujalt. "Pakuti nn Eesti Raudtee hoonet, mille hind oli 100 krooni ruutmeeter, hooneid Rotermanni kvartalis, Pagari tänava hoonestust (siseministeeriumi hoone), palju pindu kesklinnast väljaspool, samuti palju väikseid või keskmisi büroopindu, mis meie vajadustele eelkõige raamatukogu, klasside ja töökodade osas ei sobi," rääkis Simo.

Majaomanik: meilt pole keegi pakkumist küsinud

Äripäev ei saanud kinnitust, et akadeemia oleks läbirääkimisi pidanud näiteks Pikk tänav 36 omanikuga.

Eesti Raudtee endise hoone Pikk 36 omanik NEOF Pikk 36 OÜ (emafirma asub Hollandis) esindaja Eestis Viljar Viska sõnul pole nende firma akadeemiale pakkumist teinudki.

"Kindlasti oleks konkreetse pakkumise hind võinud olla odavam, aga me pole pakkumist teinud. 100 krooni ruutmeeter on meil üldine ametlik hind, näiteks reklaamides. Konkreetse pakkumise hind sõltub paljudest asjaoludest, näiteks lepingu pikkus, renditava pinna suurus ja see, kas koridorid lähevad ka arvesse või ainult kontoriruumid."

Riigi Kinnisvarast öeldi, et siseministeeriumile kuuluvad Pagari tänava ruumid olid arutlusel, kuid et tegemist on muinsuskaitse objektiga, siis see variant ei sobinud.

Kommentaar
Mauri Linnas
Rime Kinnivara äripindade maakler

Tehingu hinnaks väidetud 83 kr/m2 tundub praegu väga mõistlikuna, samas puudub meil täpne info ruumide seisukorra, üüritava pinna suuruse ning üürile lisanduvate kõrvalkulude kohta. Võrreldes teiste kesklinnas pakutavate rahuldavas seisukorras olevate äripindadega tundub see hind pigem soodne.

Vooglaid taandas end maja omanikeringist

# Estonia pst 7/Teatri väljak 1 Teaduste Akadeemia Instituudi maja omanik on OÜ Teatri Maja.
# Kuni 1. jaanuarini oli Teatri Maja üks omanikke Märt Vooglaiu investeerimisfirma Manutent.
# Teine omanik oli Vene kodanikule Vladimir Gamuletskiy firma Rosslyn Invest. Alates 1. jaanuarist 2009 on Manutent osaluse peatanud, omanikuks on Rosslyn Invest.
# Teatri Maja juhatuse esimehena asus alates 16. detsembril tööle Manutendi kauaaegne pearaamatupidaja Ivi Schwarz.
# Teatri Majal on maksuvõlg üle 67 000 kr.
# 2007. aasta majandusaasta aruande järgi rendib firma endiselt ruume välja, kuni on võimalik hoone renoveerimine, siis on kavas hoone müüa.
# Maja bilansiliseks väärtuseks on hinnatud 236 mln krooni, firma kahjum oli 20 mln kr.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. November 2009, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing