Maaeluraha sattus hoiu-laenuühistus teadmata teele

17. veebruar 2009, 08:10

Kuna Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) ei
ole saanud ülevaadet, mida noorte meeste eelmise aasta jaanuaris asutatud Võru
Hoiu-Laenuühistu on nende antud laenuga tegelikult teinud, nõuab MES võlgniku
pankrotti.

MES andis eelmise aasta 17. aprillil Võru Hoiu-Laenuühistule kümneks aastaks 3 miljonit krooni laenu ehkki laenuühistu ei ole Eesti Hoiu-Laenuühistute Liidu liige. Tänase seisuga on Taavi Saavo eestvedamisel tegutsev Võru Hoiu-Laenuühistu jäänud MESile võlgu umbes 150 000 krooni ning MES on esitanud võlgniku vastu pankrotiavalduse. Istung Võru Laenu-Hoiuühistu pankrotiasjas on selle nädala neljapäeval.

Võru ühistuga makseraskused ei piirdu

Lisaks Võru Hoiu-Laenuühistule on Taavi Saavoga seotud mitmed äriühingud Krediidiinfo andmeil samuti makseraskustes. Näiteks kinnisvara vahendamisega tegeleva OÜ Agens Grupp maksevõlg küünib koos viivisega 0,9 miljoni kroonini.

Taavi Saavo äripartner Aare Vismann on koos kahe partneriga käivitanud eelmise aasta augusti lõpus Lõuna Hoiu-Laenuühistu, mis tegutseb aadressil Tartu, Riia 24. Samale aadressile on registreeritud Taavi Saavo ja Aare Vismanni asutatud OÜ Last Fast, mis pakub internetis ahnetele ja kergeusklikele inimestele klassikalist rahapüramiidimängu.

"Võru Hoiu-Laenuühistu juhatuse liikmed on pidevalt ignoreerinud MESi soovi näha raamatupidamisdokumente ning MES kahtleb, kas laenuraha pole sootuks kaduma läinud," ütleb MESi esindaja, advokaadibüroo Laus Partnerid vandeadvokaat Viktor Särgava.

"Pankrotimenetluse korral peavad juhatuse liikmed esitama pankrotihaldurile kõik dokumendid."

Särgava andmeil pidi Võru Hoiu-Laenuühistu maksegraafiku järgi maksma iga kuu tagasi umbes 30 000 krooni. "Esimesed kuud maksti kenasti, aga alates suvest pole sentigi laekunud," lisab Särgava.

Taavi Saavo sõnul on Võru Hoiu-Laenuühistu võlgu jäänud seetõttu, et ühistu klientidel on rahalisi raskusi. "Sealt see võlaring on käima läinud," räägib Tartu Ülikooli majandusharidust omandav Saavo ja lisab, et ta palus MESilt maksepuhkust, kuid ei saanud nendega selles suhtes kokkuleppele.

"Ma tahtsin neile nõutud dokumente esitada, aga kuna teine pool hakkas kohtuga ähvardama, siis otsustasin, et esitan kõik paberid kohtule või õigemini - kui pankrot välja kuulutatakse - siis pankrotihaldurile," vastab Saavo küsimusele, miks ta pole siiamaani esitanud MESile raamatupidamisdokumente. Tema kinnitusel on MESi laen edasi laenatud nii eraisikutele kui ka juriidilistele isikutele. "Laenuportfelli suurust ei oska ma peast öelda," vabandab Saavo end konkreetsetest summadest vaikides välja.

Enamik laenuühistuid on maaeluraha saanud

MESi juhatuse esimehe Raul Rosenbergi kinnitusel on nad enamikule hoiu-laenuühistutele laenu andnud ja seni on tagasimaksetega kõik korrektne olnud. Tema andmeil jääb hoiu-laenuühistutele antud laen keskmiselt 4 ja 5 miljoni krooni vahele.

Rosenberg tõdeb, et varem olid nad tõepoolest jäigalt seisukohal, et laenu saab vaid hoiu-laenuühistute liidu liige.

"Kuna kõiki hoiu-laenuühistuid ei ole liitu vastu võetud, siis ei tahaks me tekitada olukorda, et ühed hoiu-laenuühistud on justkui paremad ja saevad laenu, aga teised mitte," põhjendab Rosenberg, miks nad siiski otsustasid Võrus tegutsevale ühistule laenu anda.

MESi laenu saaja käivitas rahapüramiidi

Võru Hoiu-Laenuühistu eestvedaja Taavi Saavo käivitas eelmise aasta lõpus koos äripartneriga internetis rahamängu.

Kui mullu detsembris hakkasid internetis liikuma kirjad, mis kutsusid ühinema LastFast Money rahamänguga, ilmusid mitmel pool foorumites hoiatused vältida selliseid püramiidskeeme. Ometi leidub lihtsameelseid, kes näevad sellistes skeemides oma šanssi suurt raha teenida. "Ei saa kurta, rahamäng läheb hästi," ütleb OÜ Last Fast juhatuse ainuliige Taavi Saavo. Last Fast on üks väheseid Saavoga seotud firmasid, millel pole maksehäireid.

LastFast rahamängu reegleid tutvustab .eu-domeeniga internetilehekülg suisa kaheksas keeles: eesti, inglise, vene, soome, prantsuse, hispaania, norra ja poola keeles. Mänguga liitumise tasu algab 15 eurost ehk 235 kroonist.

Muidugi peab mänguga liituja aktsepteerima reeglid, kuhu mängu käivitaja on lisanud ka punkti, et LastFast Money ei vastuta rahalise kahju eest, kui kliendil ei õnnestu võita või kui klient kaotab investeeritud liitumissumma.

Kommentaar
Andrus Ristkok

Eesti Hoiu-Laenuühistute Liidu juhatuse esimees

Võru Hoiu-Laenuühistu avaldas mullu soovi astuda liidu liikmeks. Me ei võtnud neid liikmeks, sest meie soov on, et nad enne näitaksid end hästi toimiva ühistuna. Ma ei tunne selle ühistu eesotsas olevaid noori poisse, kuid mulle tundub, et nende ajend oli vaid pääseda liidu katuse alla.

Taavi Saavoga seotud firmadest enamik võlavõrgus

# OÜ Agens Grupp (kinnisvara haldamine) - maksuvõlg 0,6 mln ja viivis 0,3 mln
# OÜ Dominic Solutions (internetisüsteemid ja koduleheküljed) - pangavõlg kuni 50 000 krooni ja kaks kuni 50 000kroonist võlanõuet inkassofirma OÜ Proinfo kaudu
# Võru Hoiu-Laenuühistu - Maaelu Edendamise Sihtasutuse umbes 150 000kroonine nõue ning kuni 5000kroonine võlanõue inkassofirma OÜ Creditreform kaudu
# OÜ Emajõe Ateena (toitlustamine, toidukaubandus) - maksuvõlg 6353 krooni ja intress 1521 krooni
# OÜ Nitromoto (mototehnika vahendamine ja hooldus) - maksehäireid pole
# OÜ Last Fast (rahamäng internetis) - maksehäireid pole

MESist võib edasilaenamiseks saada 23,5 mln

# Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) võib anda laenu Eestis registreeritud hoiu-laenuühistutele, kes tegutsevad hoiu-laenuühistu seaduse alusel.
# Laen antakse hoiu-laenuühistutele väikese ja keskmise suurusega ettevõtjatele ja ühistu liikmetest FIEdele edasilaenamiseks.
# Ühele hoiu-laenuühistule antava laenu summa ei tohi olla enam kui 1,5 miljonit eurot ehk 23,5 miljonit krooni. Suurim laen, mida MES väljastanud on, on jäänud umbes kümne miljoni krooni piirimaile.
# Laenu minimaalne intress on Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimise operatsioonidele kohaldatud intressimäär pluss 0,5 protsenti aastas.
# Laenu maksimumkestus on kuni kümme aastat.
# Laenu taotlejale esitatakse mitmeid kriteeriume (näiteks koostöölepingu olemasolu MESiga, laenu suuruse sõltuvus omakapitalist) ja soovituslikuks kriteeriumiks on see, et taotleja on Eesti Hoiu-Laenuühistute Liidu liige.
# Eesti Hoiu-Laenuühistute Liitu kuulub 14 hoiu-laenuühistust 11.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2009, 06:55
Otsi:

Ava täpsem otsing