SEB: Rootsis rängim SKP langus 1945. aastast

17. veebruar 2009, 11:47

Rootsi majandusväljavaated on järjest
süngemad – SEB pank prognoosib tänavu Rootsis majanduslangust 2,4%, millist pole
nähtud teisest maailmasõjast saadik.

Majanduses kaob ligi 200 000 töökohta ning aastaks 2010 kasvab tööpuudus Rootsis 10,2 protsendile, kirjutab pank täna avaldatud prognoosis.

Rootsi ekspordist sõltuv majandus ei saa tuge ei languses USAst ega Euroopast. Küll aga võib Rootsi keskpank majanduskasvu ergutamiseks intressid tänavu kevadel nulli langetada nagu seda on teinud USA ja Jaapani keskpangad.

„Inflatsioon langeb tuleva aasta lõpuks alla keskpanga soovitud taset,“ kirjutas SEB. Nii saab keskpank „jätkata majanduse toetamist intressikärbetega. Juba sel kevadel prognoosime repointressi nulltasemel, “kirjutas pank.

Nullis on Rootsi baasintress SEB prognoosi järgi veel ka 2010. aasta detsembris.

Rootsi keskpank on intresse kärpinud enam kui Norra ja euroala keskpank. Läinud nädalal kärpis Rootsi keskpank baasintressi terve protsendipunkti võrra 1%le, mis on kõigi aegade madalaim tase.

Rootsi majandus pöörab uuesti kasvule 2010. aastal, kosudes 0,4%, prognoosib SEB.

Rootsi valitsuse täiendavad abipaketid majanduse toetamiseks koos halveneva majanduskesskonnaga nõrgestavad oluliselt riigi finantsseisu.

Selle aasta detsembris kaupleb Rootsi kroon SEB prognoosi järgi euro suhtes 10 krooni tasemel ja tuleva aasta detsembris 9,75 krooni tasemel ning dollari suhtes vastavalt 8,55 krooni ja 6,96 krooni tasemel, vahendas uudistebüroo Direkt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 14:22
Otsi:

Ava täpsem otsing