Said Madoffilt petta? Anna veel raha!

17. veebruar 2009, 20:18

Neid investoreid, kes jõudsid pettur
Bernard Madoffi skeemides kasumit teenida, võivad pankrotipesa harutamisel
oodata rängad rahanõuded.

Potentsiaalne kohustus lasub teiste seas ka hulga pensionäride ja heategevusfondide kohal, kirjutas eile Los Angeles Times. Üle 30 aasta investeerinud Santa Monica pensionär Bob Braslau loeb end väidetava pettusemeistri Bernard L. Madoffi ohvriks. Siiski avaldas ta kartust, et kohtu määratud pankrotihaldur loeb teda skeemis kasusaajaks. Braslau oli üks tuhandeist rahakaotajatest, kui ilmselt 50miljardiliseks Ponzi skeemiks osutunud Madoffi fond kokku varises. Aastate jooksul oli ta sealt aga ka tulu välja võtnud, enda sõnul küll lõpuks kaotatust vähem. Kui kohus otsustab, et see polnudki tegelikult kasum investeeringutelt, vaid lihtsalt uutelt ohvritelt saadud raha, on mees kohustatud selle tagasi maksma. See raha läheks kõigi kannatanute kahjude võrdseks hüvitamiseks. “Olen pigis,” rääkis endine kosmosetehnika insener Braslau, “inimesed lähevad oma raha tagasi saada püüdes pööraseks kätte.”

Riikliku pankrotikohtu poolt fondi raha kokku koguma määratud jurist Irving Picard on seni leidnud 830 mln dollarit, mida võiks tagasi nõuda ja saatnud asjaosalistele 8000 kirja. Temalt on oodata meetodi kasutamist, kus üritatakse tagasi nõuda skeemis tehtud väljamakseid, et järelejäänu siis õiglasemalt jaotada. See on keerukas, raha võib olla vahepeal ka ära kulunud või kättesaamatult välismaale paigutatud. Varem on taolise menetluse kohta üksikuid edukaid näiteid. Bayou Management hedge-fondi 2005.a. kokku varisedes suudeti investorite kaotatud 450 mln dollarist umbes kolmandik tagasi tuua.

"Halduri õiguslikuks aluseks niimoodi raha välja nõuda on väide, et igasugune Ponzi skeemis saadud varade edasiandmine on kuritahtlik," lausus investeeringute kaitsele spetsialiseerunud LA advokaat Bob Klueger. Tema sõnul tähendab see, et pankrotihaldur ei tee vahet, kas keegi investor sisenes Ponzi skeemi varases või hilises etapis, sisse nõuda tuleb kõik võimalik ja see kõigi vahel võrdselt jagada. Klueger on esindanud kahte klienti, kellelt nõuti raha seoses nende osaga praegu vanglas istuva Reed Slatkini fondi raha suunamisel. Kohtuvälise kokkuleppega maksid nad mitte avalikustatud summa pankrotipessa tagasi. Ka Madoffi skeemis kaotanute enamus ei suhelnud isiklikult New Yorgi magnaadiga, vaid raha paigutati läbi vahendavate fondide.

Osa investorite jaoks meeldiva erandina on ülalkirjeldet tagasinõudmisskeemist välja jäetud investeeringud, mis on pensioniplaanide osad. Pensionär Braslaud see ei lohuta, tema on tavaline investor. Madoff tegutses Wall Streetil aastakümneid, tagantjärele on täheldatud tema Ponzi skeemi laadset tegevust juba 70ndate keskel.

Ajalehe küsitletud õigusasjatundjate sõnul on varem Madoffi fondis tulu teeninud investoreilt raha tagasinõudmise asjus oodata pikki, keerulisi ja raevukaid protsesse. Enamuses osariikides on alusetult saadud tulu tagasinõudmiseks aega kuus aastat. Millal see tähtaeg aga täpselt tiksuma hakkab, on järjekordne juriidilise vaidluse teema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. February 2009, 20:18
Otsi:

Ava täpsem otsing