Euribori langus toob laenanutele leevendust

Kadri Paas 18. veebruar 2009, 00:00

Aga see võib olla alles algus. Kui SEB usub, et juuniks on Euribor 0,5%, siis Sampo tagasihoidlikum ennustus räägib 1,25%-st aasta lõpuks.

Tomingas tunnistab, et arvestades asjaolu, et jaanuaris kahanes raamatute jaemüük umbes poole võrra - "Jaemüük on koomasse tõmbunud," tähendas ta - ja veebruaris ostetakse raamatuid arvatavasti juba kuni 75% vähem, siis loeb firma praegu juba iga senti.

"See on väga hea uudis, mis te mulle praegu ütlesite! Euribori langus on meile sama oluline nagu bensiini hinna vähenemine! Kirjastusel on ligikaudu 15 miljoni krooni eest laene. Osa neist on dollarilaenud, mis nüüd küll kallinevad. Igal kuul maksame koos liisingutega pankadele peaaegu 500 000 krooni. Kui nüüd Euribor on sügisest pidevalt langenud, on see meie jaoks ikka ääretult suur rõõm," rääkis Tomingas.

Kirjastuse juhti rõõmustab aga veelgi rohkem tõik, et eraisikuna on sügisest tema eluasemelaenu igakuine makse tervenisti 2000 krooni võrra väiksem. "See 2000kroonine langus on päris muljetavaldav, ma täiesti tunnen seda," muheles Tomingas.

SEB majandusanalüütiku Ruta Eieri prognoos on aga veelgi helgem. "Prognoosi järgi alandab Euroopa Keskpank baasintressimäära edasi. Kui praegu on see 2% juures, siis juuniks jõuab see prognoositavalt 0,5%ni, kuhu see jääb pikaks ajaks, 2010. aasta lõpuni. Seega on ka Euriboril veel langemisruumi ja majanduslanguse ajaks peaks see päris madalale tasemele jääma. Aasta lõpul võib Euribor olla kusagil 0,75%-1%," ütles Eier.

Tema arvates ei soodusta vähenev Euribor siiski uute laenude võtmist. "Pankade laenumarginaalid võivad praegustega võrreldes pigem veelgi suureneda. Teiseks põhjuseks on vähenev soov laenu võtta, sest kinnisvarahinnad jätkuvalt langevad ja majanduslangusest põhjustatud ebakindlus on suur. Ka uute ettevõtete ja töökohtade loomiseks laenuvõtmine tõenäoliselt kuigipalju ei suurene," rääkis Eier.

Sampo Panga juht Aivar Rehe on ettevaatlikum. "No pankurina peaksin pakkuma mingi vahemiku. Julgen prognoosida, et jõuluks kõigub Euribor 1,25 ja 1,5% vahel," ütles ta.

Swedbanki analüütik Maris Lauri ühtki numbrit ei nimeta, kuid ütles, et Euribori dünaamika sõltub ühelt poolt Euroopa Keskpangast ja teisalt turu riskihinnangutest. "Võib arvata, et Euroopa Keskpank alandab veel intresse. Nende tõstmine on sel aastal vähetõenäoline. Küll võivad turu riskihinnangud ka tulevikus ajuti tõusta, kui tuleb negatiivseid uudiseid," uskus Lauri.

Ta lisas, et uutele laenuvõtjatele ei pruugi Euribori muutumine lähiajal suurt võitu anda, sest Eestile antavad riskihinnangud on kõrged. "Ka ettevõtete riske hindavad pangad kõrgemalt, mistõttu reaalselt ei pruugi laenuintressid esialgu langeda," ütles Lauri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing