KIEst on saanud hirmutusvahend

Tõnis Oja 18. veebruar 2009, 00:00

Mõne aasta tagusest võlusõnast KIE ehk Kesk- ja Ida-Euroopa on suurema osa siinses regioonis tegutsevate analüütikute ning fondijuhtide huulil tänaseks saanud peamiseks hirmutusvahendiks, millega ähvardatakse pea tervet Euroopat.

Eile avalikustas järjekordse hoiatuse Ida-Euroopa laastavast mõjust Lääne-Euroopa pankadele reitinguagentuur Moody's. Kahekümne protsendi ulatuses Warren Buffetti Berkshire Hathaway'le kuuluva reitinguagentuuri hinnangul on kõige rohkem andnud Ida-Euroopale laenu Austraalia, Itaalia, Prantsusmaa, Belgia, Saksamaa ja Rootsi pangad.

Kõige rohkem on Ida-Euroopasse laenu andnud Austria pangad eesotsas Raiffeisen Zentralbanki ning Erste Bankiga. Lisaks meie Rootsi pankadele on Kesk- ja Ida-Euroopas laialdaselt esindatud Prantsuse Societe Generale (avaldab eelmise kvartali majandustulemused täna) ning Belgia pangad KBC ning UniCredit.

Societe Generale ning UniCredit aktsiad olid eile ka suuremateks kukkujateks Euroopa aktsiaturgudel.

Moody'se analüüsi kogu mõte seisneb selles, et neid pankasid, mis on varem jõuliselt ja palju investeerinud Kesk- ja Ida-Euroopasse, võib oodata peagi reitingu langemine.

Societe Generale, Raiffeiseni ja KBC aktsiate hinnad kukkusid vahemikus 9-12 protsenti, SEBi aktsia hind kukkus 12,5 protsenti 41,40 Rootsi kroonile ning Swedbanki aktsia hind langes 8,1 protsenti, 28,30 Rootsi kroonile.

Tallinn. Erinevalt varasematest kauplemispäevadest võis eile Tallinna börsil märgata isegi mõningast kauplemisaktiivsust.

Kasiinokompanii Olympic EG aktsia oli juba poole päeva ajal käibeks saanud üle miljoni krooni. Aktsia hind kukkus 1,6 protsenti, 9,39 kroonile.

Tallinki aktsia käibeks tuli 0,74 miljonit krooni. Aktsia hind kukkus 3 protsenti 5,16 kroonile.

USA. USA aktsiaturud alustasid eilset kauplemispäeva tugeva langusega. Wall Streeti olulisemad aktsiaindeksid olid tund aega pärast kauplemise algust enam kui 3,5 protsendiga miinuses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing