Kuld viskab rekordeid

Romet Kreek 18. veebruar 2009, 00:00

Dollari suhtes hüppas eile kulla hind seitsme kuu kõrgeimale tasemele, euro suhtes aga kõigi aegade tipptasemele.

Pea nelja kuuga on kulla hind dollarites tõusnud 40 protsenti, kuna investorite usaldus finantsvarade vastu kahanes ja keskpangad kulutavad triljoneid dollareid pankade elustamiseks. Goldman Sachsi analüütikute prognoosi kohaselt laseb USA riigikassa käimasoleval finantsaastal (lõpeb 30. septembril) välja rekordiliselt 2,5 triljoni dollari eest võlakirju.

Kulla hind tõusis eile pärastlõunaks 961 dollarile. Kollase metalli untsihind kerkis 11899 kroonile.

"Palju raha voolab kulda, kuna aktsiaturud jätkavad langust," ütles Standard Bank Asia väärismetallide direktor Ellison Chu Bloombergile.

Investorid ostavad nii kuldmünte, kuldplaate, börsil kaubeldavat kullafondi osakuid (ETFe) kui ka avavad kullakontosid. Austraalia Perthi mündikoda, mis võtab ka investoritelt kulda hoiule, on näinud aastaga kulla hoiuleandmise kahekordistumist. Austraalia üheuntsise kangaroo-kuldmündi müük on nelja kuu jooksul jaanuari lõpuni enam kui kahekordistunud, 199 840 untsile. Aasta varem samal ajal müüdi 76 792 untsi münte. Siiani on juba veebruaris müüdud kuldmünte rohkem kui kogu läinud aasta veebruari jooksul.

Füüsiliste kullamüüjate seas paberkullaks ristitud kullafondi maht kasvas 13. veebruariks nädalaga 14 protsenti, 985,86 tonnile kullale.

Turgudele tuli kulla hinna murdmine ülespoole 950 dollarit üllatusena, pigem oodati, et kulla hind tuleb veidi tagasi ja testib 930 dollari taset.

"Ootasime kulla hinna konsolideerumist 930-940 dollari kandis, enne kui kõrgemaid tasemeid vallutama minnakse," ütles Chu.

"Kui 950 dollari tase murdus, läksid kullas lühikeseks müünutel ilmselt käiku kahjumit piiravad tehingukorraldused, mis kasvatasid ostusurvet."

Lisapõhjus kulla hinnatõusule on spekulatsioon, et keskpangad tõstavad kullareserve, et hoida ostujõudu.

"Palju on juttu sellest, et keskpangad ostavad, aga nad on vaiksed, kuna ei taha turul katkestusi tekitada," arvas Shanghai Tonglian Futures kauplemisjuht Steven Zhu.

USA pensionifondid on üha kasvavat huvi üles näidanud paberkulla vastu.

"Meie vastu on huvi kõvasti suurenenud," ütles Natalie Dempster World Gold Trust Services'ist, mis haldavad maailma suurimat kullafondi SPDR Gold Trusti (sümbol GLD). "Kui oleme konverentsidel, siis on seal investorite sabad, kes tahavad informatsiooni fondi investeerimise kohta."

Samas on rekordkõrge kulla hind India ruupiates peletanud eemale tähtsaimal kullaostuperioodil maailma suurima kullatarbija India abiellujaid.

"Rekordkõrge kulla hind lööb tõsiselt nõudlust," ütles India suurim kuldehete valmistaja ja eksportööri Rajesh Exports juht Rajesh Mehta. "Ka üldine nõrgenev majanduskeskkond ei toeta nõudlust."

Seevastu India fondid on hakanud füüsilist kulda ostma. "Fondid panevad hiiglasuuri summasid kulda igal toetustasemel," ütles Kotak Commodity Services'i asepresident Si Kannan.

India koduperenaised ja kullasepatöökojad aga viivad kuldehteid kullakokkuostu, et teha neid rahaks. "Meil on Indias enneolematu kullamurru müügi kasv," ütles Kannan.

"Me näeme ka investorite nõudlust, kes eeldavad ruupia edasist langust." Ta lisas, et kuld võib jõuda 1030 USA dollarile enne aprilli.

Kes käitub mõistlikumalt - kas India kulda müüvad perenaised või praegustelt tasemetelt ostjad, näitab aeg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing